Чоко-пите забрањене у Северној Кореји
Ким Џонг-Ун наводно је забранио јужнокорејским менаџерима да дају популарне чоко-пите запосленим у севернокорејским фабрикама, а све у циљу борбе против растућег црног тржишта грицкалица.
Око 120 јужнокорејских предузећа запошљава више од 50.000 севернокорејских радника`на заједничком управљању Кесонг индустријског комплекса, северно од демилитаризоване зоне која раздваја две земље.
Радници зарађују око 67 долара месечно, а део њихове зараде узима Кимова влада. Јужнокорејски менаџери због тога, не смеју да награде раднике готовинским новцем, па су због тога почели да добре раднике награђују грицклалицама.
Од када је фабрика отворена 2004. године радници су примили безброј чоко-пита увезених из Јужне Кореје. Они наводно добијају по два-три слаткиша дневно, али како пише Вашингтон Пост, они могу зарадити и до 20 кутија у једној смени.
Неки радници су ове слаткише носили кући породици, а други су одлучили да их продају. Посластица која је слична америчком слаткишу убрзо је постала популарна и међу комунистичком нацијом. Како сазнају локални медији, једна чоко-пита продаје се за око 9,5 долара, што је много више од онога колико запослени у фабрици зарађују на недељном нивоу. Сваког месеца у Северној Кореји прода се око 2,5 милиона овог слаткиша, пише Натионал Пост.
Севернокорејски новинар Ха Тае Кеунг прозвао је све већу популарност овог слаткиша "стомачном инвазијом".
Али сада је Севернокорејска влада забранила ову посластицу. Јужнокорејски менаџери ће и даље бити у могућности да запослене стимулишу кобасицама, резанцима, кафом, чоколадама, али не и чоко-питама.
Северна Кореја је месец дана пре ове забране лансирала пропагандну кампању против чоко-пита како би избегла идеолошке немире.
Стручњаци оцењују да је Северна Кореја забранила чоко-пите због тога што оне симболизују капитализам и јужнокорејски просперитет, па самим тим чоко-пите су важан инструмент мењана свести код људи.
Бивши власник јужнокорејске фабрике рекао је за CNN да радници из Северне Кореје уживају да једу чоко-пите и да пију Кока-Колу коју добијају на послу. Такође он је објаснио да је то искуство остављало дубок утицај на раднике јер су на тај начин радници увидели да није све тако лоше у капитализму као што им се то пропагира кроз актуелни комунистички режим. Наиме за њих је све из САД повезано са злом, а они су заволели да једу и пију оно што се производи у САД.
К.Б