DA LI JE PRETPLATA ZA RTS VISOKA? Evo koliko plaćaju naše komšije!
Kako je regulisano finansiranje javnog servisa u regionu?
Plaćanje pretplate RTS-u aktuelno je već dva meseca, a izjava direktora RTS-a Dragana Bujoševića, na koju je juče reagovao i ministar kulture Ivan Tasovac, da pretplata za javni servis treba da iznosi 500 dinara izaziva već neko vreme burne komentare pre svega građana Srbije.
Iako još uvek nije odlučeno kako će je građani plaćati, sa RTS će sa naplatom krenuti od prvog januara sledeće godine.
Zbog ovakve situacije, postavlja se pitanje: Kakva je stanje u regionu kada je reč o finansiranju javnog servisa?
Hrvatska - pretplata i ograničeno oglašavanje
Iako hrvatski javni RTV servis opstaje zahvaljujući pretplati, ona nije jedini način finansiranja. HRT ima dodatne prihode od marketinga (30%). Mesečna pretplata u ovoj zemlji iznosi između 10 i 11 evra.
Na osnovu zakona postoji ograničenje o oglašavanju i ono iznosi devet minuta po satu. Ova radiotelevizija ima i mogućnost finansiranja i iz budžeta, ali samo ukoliko su u pitanju projekti poput programa za Hrvate izvan Hrvatske.
DA LI OVO PLAĆAMO? Evo šta RTS emituje nakon obraćanja premijera naciji
Prošle godine predložene su promene - da se visina pretplate uređuje u zavisnosti od dohotka, što je izazvao burne reakcija Hrvata, ali do toga nije ni došlo. Plaća se posebno, pa nije vezana za druge račune.
BiH - tri javna servisa, mala pretplata
U Bosni postoje čak tri javna servisa i sva tri se finansiraju od takse koja na celoj teritoriji iznosi oko četiri evra, dok se prihodi dele po posebnoj šemi.
Taksa se naplaćuje u sklopu računa za telefon, a građani koji nemaju telefonski priključak plaćaju direktno entitetskim RTV servisima. Niko ko u domaćinstvu poseduje radio ili TV prijemnik ne može biti oslobođen plaćanja.
Građani BiH su nekoliko puta izrazili nezadovoljstvo radom i sadržajem javnih servisa, smatrajući da oni nisu servis građana, već da su politički zavisni.
PITALI SMO VAS: Vredi li RTS plaćanja 500 din pretplate?
Prošle godine su građani RS čak pokrenuli peticiju koja je imala 130.000 potpisa za oslobađanje pretplate. U zapadnoj Hercegovini građani godinama masovno godinama ne plaćaju TV taksu, zahtevajući da se za njih formira poseban kanal na hrvatskom jeziku.
Broj onih koji odbijaju da plate svake godine raste, pa mnogi za javni servis predviđaju totalni finansijski kolaps.
Slovenački javni servis se finansira iz pretplate i prihoda od oglašavanja. Pretplata iznosi 12,11 evra mesečno, a obavezni su da je plaćaju svi koji imaju TV prijemnik.
Slovenija - pretplata posebno, ali...
Slovenački javni servis se finansira iz pretplate i prihoda od oglašavanja.
U Sloveniji se pretplata plaća posebno, ali je registar TV pretplatnika vezan za registar korisnika električne energije. Polazi se od pretpostavke da svako ko ima struju ima i televizor.
Međutim, plaćanje TV pretplate nije obavezno ako korisnik da izjavu da ne poseduje televizor.
Ukoliko neko odbija da plaća pretplatu, protiv njega servis pokreće postupak, koji može da se završi zaplenom novca i prihoda sa računa u bankama.
Makedonija - radiodifuzna taksa
TV pretplata se u ovoj zemlji plaća kao radiodifuzna taksa koja iznosi oko tri evra.
Crna Gora - finansiranje iz budžeta
Pre nekoliko godina, Crna Gora je prešla na finansiranje iz budžeta.
Dok je u Crnoj Gori TV pretplata bila priključena na telefonski račun, naplata je dostizala jedva 60 odsto, a kada je to prestalo, naplata je pala na simboličnih 10 odsto.
RTV CG dobija 1,2 odsto sredstava opštih budžetskih prihoda, ali, kako tvrde, ni to nije siguran model finansiranja.
Iako još uvek nije odlučeno kako će je građani plaćati, sa RTS će sa naplatom krenuti od prvog januara sledeće godine.