ДА ЛИ ЈЕ ПРЕТПЛАТА ЗА РТС ВИСОКА? Ево колико плаћају наше комшије!
Како је регулисано финансирање јавног сервиса у региону?
Плаћање претплате РТС-у актуелно је већ два месеца, а изјава директора РТС-а Драгана Бујошевића, на коју је јуче реаговао и министар културе Иван Тасовац, да претплата за јавни сервис треба да износи 500 динара изазива већ неко време бурне коментаре пре свега грађана Србије.
Иако још увек није одлучено како ће је грађани плаћати, са РТС ће са наплатом кренути од првог јануара следеће године.
Због овакве ситуације, поставља се питање: Каква је стање у региону када је реч о финансирању јавног сервиса?
Хрватска - претплата и ограничено оглашавање
Иако хрватски јавни РТВ сервис опстаје захваљујући претплати, она није једини начин финансирања. ХРТ има додатне приходе од маркетинга (30%). Месечна претплата у овој земљи износи између 10 и 11 евра.
На основу закона постоји ограничење о оглашавању и оно износи девет минута по сату. Ова радиотелевизија има и могућност финансирања и из буџета, али само уколико су у питању пројекти попут програма за Хрвате изван Хрватске.
ДА ЛИ ОВО ПЛАЋАМО? Ево шта РТС емитује након обраћања премијера нацији
Прошле године предложене су промене - да се висина претплате уређује у зависности од дохотка, што је изазвао бурне реакција Хрвата, али до тога није ни дошло. Плаћа се посебно, па није везана за друге рачуне.
БиХ - три јавна сервиса, мала претплата
У Босни постоје чак три јавна сервиса и сва три се финансирају од таксе која на целој територији износи око четири евра, док се приходи деле по посебној шеми.
Такса се наплаћује у склопу рачуна за телефон, а грађани који немају телефонски прикључак плаћају директно ентитетским РТВ сервисима. Нико ко у домаћинству поседује радио или ТВ пријемник не може бити ослобођен плаћања.
Грађани БиХ су неколико пута изразили незадовољство радом и садржајем јавних сервиса, сматрајући да они нису сервис грађана, већ да су политички зависни.
ПИТАЛИ СМО ВАС: Вреди ли РТС плаћања 500 дин претплате?
Прошле године су грађани РС чак покренули петицију која је имала 130.000 потписа за ослобађање претплате. У западној Херцеговини грађани годинама масовно годинама не плаћају ТВ таксу, захтевајући да се за њих формира посебан канал на хрватском језику.
Број оних који одбијају да плате сваке године расте, па многи за јавни сервис предвиђају тотални финансијски колапс.
Словеначки јавни сервис се финансира из претплате и прихода од оглашавања. Претплата износи 12,11 евра месечно, а обавезни су да је плаћају сви који имају ТВ пријемник.
Словенија - претплата посебно, али...
Словеначки јавни сервис се финансира из претплате и прихода од оглашавања.
У Словенији се претплата плаћа посебно, али је регистар ТВ претплатника везан за регистар корисника електричне енергије. Полази се од претпоставке да свако ко има струју има и телевизор.
Међутим, плаћање ТВ претплате није обавезно ако корисник да изјаву да не поседује телевизор.
Уколико неко одбија да плаћа претплату, против њега сервис покреће поступак, који може да се заврши запленом новца и прихода са рачуна у банкама.
Македонија - радиодифузна такса
ТВ претплата се у овој земљи плаћа као радиодифузна такса која износи око три евра.
Црна Гора - финансирање из буџета
Пре неколико година, Црна Гора је прешла на финансирање из буџета.
Док је у Црној Гори ТВ претплата била прикључена на телефонски рачун, наплата је достизала једва 60 одсто, а када је то престало, наплата је пала на симболичних 10 одсто.
РТВ ЦГ добија 1,2 одсто средстава општих буџетских прихода, али, како тврде, ни то није сигуран модел финансирања.
Иако још увек није одлучено како ће је грађани плаћати, са РТС ће са наплатом кренути од првог јануара следеће године.