Da li je u javnosti stvorena slika da Vojska Srbije može sve?
U vojsci ne lete supermeni iako mi to očekujemo
Prema pravilu postupanja, nakon što je ministar odbrane, u ovom slučaju, primio zahtev od ministra zdravlja za spasavanje bebe iz sanitetskog vozila, on odlučuje da li će angažovati jedinice dežurnih snaga, o čemu potom obaveštava Operativni centar sistema odbrane, koji potom izdaje naređenje o angažovanju dežurnih snaga, izjavio je za "Naše novine" vojni analitičar Aleksandar Radić.
"Budući da u ovom lancu nije bilo komandanta jedinice, pilot sam odlučuje da li će poleteti ili ne. Nije neobično da posada odbije da poleti, to se dešavalo", objašnjava Radić.
On ipak ističe da je problem što je stvorena atmosfera u kojoj Vojska Srbije, bez obzira na nedovoljnu osposobljenost pojedinim resursima, može da uradi i nemoguće.
"Posle Feketića, Obrenovca i Tekije, stvorena je atmosfera da je Vojska, od pešadinca do pilota, tu uvek kada zatreba", kaže Radić.
Podsetimo, helikopter Mi-17 srušio se u petak 22:30 časova u blizini aerodroma "Nikola Tesla", pri čemu je poginulo sedam osoba.
U toj tragediji živote su izgubili piloti major Omer Mehić i kapetan Milovan Ðukarić, mehaničari letači zastavnici Nebojša Drajić i Ivan Miladinović, lekar Dževad Ljajić, anestetičar Miroslav Veselinović i beba porodice Ademović iz Novog Pazara.
Pogledajte i:
- POTRESNO: Pogledajte video kojim su se piloti oprostili od svojih kolega!
- Rođaci nastradale bebe uputili zahvalnost i saučešće porodicama poginulih heroja
- Ovo su heroji koji su stradali boreći se za život bebe (FOTO/VIDEO)
- IMA LI SPASA ZA DALIBORA? "Ako platimo otkup za jednoga, svaki Srbin biće meta!"