Da li Libiji preti novi rat?
Pobunjeni vojnici žele da isteraju iz Libije islamističke naoružane grupe. Ali, kolika je zapravo snaga libijske armije i ko u Libiji trenutno uopšte drži konce u rukama? Vlada – sigurno ne.
Nekoliko godina nakon početka pobune protiv Moamera el Gadafija, Libija kao da je ponovo stigla – do nule. Ta država još uvek nema ustav a njena vlada nije u stanju da obavlja svoje dužnosti - prenosi DW.
Najnoviji haos počeo je u petak (16.5.) kada su pobunjeni vojnici pod komandom bivšeg general-majora Halife Haftara na svoju ruku napali radikalne islamske brigade u Bengaziju. U toj borbi je poginulo najmanje 75 ljudi.
U nedelju (18.5.) nemiri su se proširili i na prestonicu Tripoli. Ponovo je bilo mrtvih i ranjenih kada su paravojne grupe ušle su parlament. Izgleda da nijedna stranka nije dovoljno jaka da sama preuzme vlast.
Ko je Halifa Haftar?
Halifa Haftar je bio komandant oružanih snaga za vreme Gadafija. Krajem 80-ih godina, napustio je Gadafija i odselio se u SAD. Tamo se priključio opoziciji u egzilu. Kada je počele revolucija u februaru 2011, vratio se u Libiju i pomagao borcima koji su organizovali vojni otpor u Bengaziju.
Prema informacijama novinske kuće Al Arabija, Haftara u borbi protiv islamista u Libiji podržavaju i Saudijska Arabija i Egipat.
„Trenutno se zemlja deli na pristalice Haftara i pristalice članova vlade“, objašnjava Ginter Majer iz Centra za arapske studije. On dodaje da je trenutno teško proceniti koliku podršku Haftar zaista ima. On i njegovi borci ne vide sebe kao paravojsku, već kao deo nacionalne armije.
Šta može da učini Zapad?
Vlada SAD strahuje da bi Libija mogla da postane centrala međunarodnog terorizma. „Haftar i američka vlada imaju zajedničke interese, ali nije poznato da li su imali i direktne razgovore“, prenosi Majer. Na Siciliji se američka mornarica već nalazi u pripravnosti, a na granicu sa Libijom je poslato i 5.000 vojnika iz Tunisa.