Да ли Либији прети нови рат?
Побуњени војници желе да истерају из Либије исламистичке наоружане групе. Али, колика је заправо снага либијске армије и ко у Либији тренутно уопште држи конце у рукама? Влада – сигурно не.
Неколико година након почетка побуне против Моамера ел Гадафија, Либија као да је поново стигла – до нуле. Та држава још увек нема устав а њена влада није у стању да обавља своје дужности - преноси DW.
Најновији хаос почео је у петак (16.5.) када су побуњени војници под командом бившег генерал-мајора Халифе Хафтара на своју руку напали радикалне исламске бригаде у Бенгазију. У тој борби је погинуло најмање 75 људи.
У недељу (18.5.) немири су се проширили и на престоницу Триполи. Поново је било мртвих и рањених када су паравојне групе ушле су парламент. Изгледа да ниједна странка није довољно јака да сама преузме власт.
Ко је Халифа Хафтар?
Халифа Хафтар је био командант оружаних снага за време Гадафија. Крајем 80-их година, напустио је Гадафија и одселио се у САД. Тамо се прикључио опозицији у егзилу. Када је почеле револуција у фебруару 2011, вратио се у Либију и помагао борцима који су организовали војни отпор у Бенгазију.
Према информацијама новинске куће Ал Арабија, Хафтара у борби против исламиста у Либији подржавају и Саудијска Арабија и Египат.
„Тренутно се земља дели на присталице Хафтара и присталице чланова владе“, објашњава Гинтер Мајер из Центра за арапске студије. Он додаје да је тренутно тешко проценити колику подршку Хафтар заиста има. Он и његови борци не виде себе као паравојску, већ као део националне армије.
Шта може да учини Запад?
Влада САД страхује да би Либија могла да постане централа међународног тероризма. „Хафтар и америчка влада имају заједничке интересе, али није познато да ли су имали и директне разговоре“, преноси Мајер. На Сицилији се америчка морнарица већ налази у приправности, а на границу са Либијом је послато и 5.000 војника из Туниса.