Da li su snimci kobasica, bagera i pilećih krilaca "umetnička dela" vrednija od stana u BG?
Postavlja se pitanje da li su ugrožena prava fotografa u Srbiji?
Velika fama se podigla oko izmena zakona koji štite autorstvo fotografija. Te promene su u pojedinim tekstovima tumačene kao ukidanje zaštite fotografa od krađe njihovih snimaka. Međutim, predlog izmene propisa ne ukida ta prava, nego za cilj ima da uvede red u haotično stanje u toj oblasti.
- Postoje brojne tužbe gde su fotografi tražili apsurdno velike sume novca (i više miliona dinara) za zloupotrebu opisnih fotografija koje nemaju izvestan stepen originalnosti i kreativnosti. Na primer, za fotografije kobasica, bagera, pilećih krilaca tražene su nadoknade koje su vrednije od stana u Beogradu ili najskupljih umetničkih dela u originalu poput slika Uroša Predića ili Petra Lubarde - kaže advokatica Gorica Lazić.
Izmene zakona pretpostavljaju da posebnu zaštitu imaju fotografije koje su nastale kao rezultat intelektualne, kreativne aktivnosti autora koja je toliko individualna da dve osobe, nezavisno jedna od druge, ne bi stvorile potpuno isti ili sličan rezultat.
ODMAH PROVERITE SVOJE PASOŠE! Svi imaju jednu NEDOPUSTIVU GREŠKU! (FOTO)
- Nije tačno da nema zaštite za svaku fotografiju, jer ona koja nije originalna duhovna tvorevina ima zaštitu po Zakonu o obligacionim odnosima. Samo treba zaštititi i medije koji su ugroženi enormno visokim tužbama za povredu moralnih prava fotografa i to u besmislenim situacijama. Takođe, selfi kao prikaz lika ima zaštitu po Zakonu o javnom informisanju. Predviđeno je da se traži saglasnost lica koje je na fotografiji - dodaje Lazić.
Ako predlog bude usvojen, fotografi će i dalje imati pravo na moralnu nadoknadu ukoliko su im povređena autorska prava, ali srazmerno sa "jačinom moralnih bolova i njihovim trajanjem".
Predlog zakona je podržalo Udruženje književnika Srbije, kao i gotovo svi vodeći srpski mediji: Politika, Novosti, Ringer Axel Springer, Kurir, Beta i drugi. Najveći protivnici su Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine koji navode da bi tvorci fotografija jedini među autorima bili lišeni pravne zaštite, iako je Zakonom o autorskim i srodnim pravima, fotografija posebno istaknuta kao autorsko delo. Po njima bi i automatske fotografije kamera u saobraćaju trebale biti zaštićene jer traže da to budu apsolutno sve fotografije ma ko ih i kako snimio.
Međutim, advokatica Lazić ima drugačije mišljenje.
- Imamo primer da novinarski članak nije autorsko delo, ali kopija već objavljivane fotografije kao ilustracija tog članka se tumačila kao autorsko delo. To je apsurd. Zbog čega bi novinari bili manje zaštićeni od fotografa - zaključuje Lazić.