Да ли су снимци кобасица, багера и пилећих крилаца "уметничка дела" вреднија од стана у БГ?
Поставља се питање да ли су угрожена права фотографа у Србији?
Велика фама се подигла око измена закона који штите ауторство фотографија. Те промене су у појединим текстовима тумачене као укидање заштите фотографа од крађе њихових снимака. Међутим, предлог измене прописа не укида та права, него за циљ има да уведе ред у хаотично стање у тој области.
- Постоје бројне тужбе где су фотографи тражили апсурдно велике суме новца (и више милиона динара) за злоупотребу описних фотографија које немају известан степен оригиналности и креативности. На пример, за фотографије кобасица, багера, пилећих крилаца тражене су надокнаде које су вредније од стана у Београду или најскупљих уметничких дела у оригиналу попут слика Уроша Предића или Петра Лубарде - каже адвокатица Горица Лазић.
Измене закона претпостављају да посебну заштиту имају фотографије које су настале као резултат интелектуалне, креативне активности аутора која је толико индивидуална да две особе, независно једна од друге, не би створиле потпуно исти или сличан резултат.
ОДМАХ ПРОВЕРИТЕ СВОЈЕ ПАСОШЕ! Сви имају једну НЕДОПУСТИВУ ГРЕШКУ! (ФОТО)
- Није тачно да нема заштите за сваку фотографију, јер она која није оригинална духовна творевина има заштиту по Закону о облигационим односима. Само треба заштитити и медије који су угрожени енормно високим тужбама за повреду моралних права фотографа и то у бесмисленим ситуацијама. Такође, селфи као приказ лика има заштиту по Закону о јавном информисању. Предвиђено је да се тражи сагласност лица које је на фотографији - додаје Лазић.
Ако предлог буде усвојен, фотографи ће и даље имати право на моралну надокнаду уколико су им повређена ауторска права, али сразмерно са "јачином моралних болова и њиховим трајањем".
Предлог закона је подржало Удружење књижевника Србије, као и готово сви водећи српски медији: Политика, Новости, Рингер Axel Спрингер, Курир, Бета и други. Највећи противници су Независно удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине који наводе да би творци фотографија једини међу ауторима били лишени правне заштите, иако је Законом о ауторским и сродним правима, фотографија посебно истакнута као ауторско дело. По њима би и аутоматске фотографије камера у саобраћају требале бити заштићене јер траже да то буду апсолутно све фотографије ма ко их и како снимио.
Међутим, адвокатица Лазић има другачије мишљење.
- Имамо пример да новинарски чланак није ауторско дело, али копија већ објављиване фотографије као илустрација тог чланка се тумачила као ауторско дело. То је апсурд. Због чега би новинари били мање заштићени од фотографа - закључује Лазић.