Dačić oštro: Beč bio logistički pokret za vehabije, dozvolili smo stvaranje Islamske države
BEČ - Šef srpske diplomatije Ivica Dačić upozorio je danas u Beču da je u borbi protiv terorizma neophodno blisko povezivanje, ali i rano prepoznavanje terorističkih organizacija ocenjujući da je dozvoljeno da Islamska država jača, a da se sada vodi rat protv nje.
On je na konferenciji za štampu povodom skupa ministara unutrašnjih i spoljnih poslova Austrije i zapadnog Balkana protiv džihadizma, koji se održava na inicijativu Austrije, rekao da su terorizam i ekstremizam fenomeni koji su univerzalnog karaktera zbog čega je neophodno blisko povezivanje svih zemalja koje mogu da pomognu u borbi protiv ove pošasti.
"Osim bezbednosnih, vojnih, policijskih metoda sigurno je osnovno pitanje kako stvoriti društvene preduslove da se ovaj fenomen što više iskorenjuje, stvoriti uslove da pretpostavke za regrutovanje budu što manje u zemljama Evrope", istakao je Dačić. On je dodao da je to važno posebno za zemlje zapadnog Balkana gde je bilo prisutno regrutovanje i ranije, koje se na početku zvalo "Bela Al Kaida", a sada se koriste drugi izrazi.
On je istakao da je zakazalo uočavanje razlike između podrške nekim pokretima, koji su u određenim momentima smatrani pravednim i oslobodilačkim, kao i njihove terorističke suštine.
Neki zemlje su radile same protiv sebe
„Baš zato se često dešavalo da su neke zemlje u stvari podržavale takve pokrete i radile same protiv sebe, ne prepoznavajući terorističku suštinu", podvukao je Dačić rekavši da je bitno da se stekne sposobnost jasnog i ranog prepoznavanja.
S tim u vezi je podsetio da je Islamska država nastala 2006. godine, kao pokret, a da koalicija protiv nje postoji tek od prošle godine.
„Šta smo radili osam godina", upitao je on konstatujući da je dozvoljeno da Islamska država jača, a da se sada vodi rat protv nje.
Vezano za Libiju, koja se spominje kao "hot spot" terorizma, on je rekao da su se dešavale mnoge stvari oko te zemlje, i da u vreme Arapskog proleća nije pravljena jasna razlika između zahteva za demokratiju i dolaska na vlast grupacija koje u sebi imaju terorističke naznake.
„Mi danas u Libiji nemamo nikakvu vlast, imamo centralnu vlast koja ne može da sedi u glavnom gradu. Ima tamo naših građana za koje ne znamo da li dobrovoljno rade ili ih drži Islamska država", dodao je Dačić.
Shodno tome je, kako je ukazao, potrebno je da zemlje Zapadnog Balkana i EU imaju zajednički pristup, razmenjuju informacije, kao i da političari više veruju bezbednosnim službama, nego svojim političkim procenama.
„Mi smo pre 15 godina davali, i nudili informacije o svemu ovome, spiskove. Kao ministar unutrašnjh poslova govorio sam da su Beč i Salcburg logistički centri za vehabijski pokret na zapadnom Balkanu. Pouka svega ovoga jeste da smo im gledali kroz prste svih ovih godina, omogućili da ojačaju i sada ratujemo protiv njih. Ne samo da ratujemo već trpimo velike žrtve", poručio je Dačić.
On je objasnio da se radilo o bezbednosnim informacijama koje je Srbija posedovala mnogo godina pre nego što se aktivirala Islamska država, i da ih je podelila sa službama regiona, ali i EU, SAD i drugima.
„One su govorile o tome da se koordinacija vehabijskog pokreta kada je reč o zapadnom Balkanu uglavnom obavlja u Austriji. To nisu bile samo naše lokalne informacije, već su sigurno imale i vlasti BiH. Taj pokret se bavio time pre nego što je u javnosti promovisana Islamska država kao jedan fenomen, a te informacije su aktuelne i danas, jer uglavnom se isti ljudi spominju kada je reč o tom fenomenu", objasnio je Dačić.
Srbija će, kako je naglasio, dati i dalje maksimalan doprinos borbi protiv terorizma, podsećajući da je Savet bezbednosti UN doneo rezoluciju, koju je Srbija kosponzorisala.
OEBS će, kako je najavio, posvetiti veoma značajnu pažnju toj temi, koja će u decembru na ministarskom savetu u Beogradu biti jedna od glavnih.
Pročitajte i: