Дачић оштро: Беч био логистички покрет за вехабије, дозволили смо стварање Исламске државе
БЕЧ - Шеф српске дипломатије Ивица Дачић упозорио је данас у Бечу да је у борби против тероризма неопходно блиско повезивање, али и рано препознавање терористичких организација оцењујући да је дозвољено да Исламска држава јача, а да се сада води рат протв ње.
Он је на конференцији за штампу поводом скупа министара унутрашњих и спољних послова Аустрије и западног Балкана против џихадизма, који се одржава на иницијативу Аустрије, рекао да су тероризам и екстремизам феномени који су универзалног карактера због чега је неопходно блиско повезивање свих земаља које могу да помогну у борби против ове пошасти.
"Осим безбедносних, војних, полицијских метода сигурно је основно питање како створити друштвене предуслове да се овај феномен што више искорењује, створити услове да претпоставке за регрутовање буду што мање у земљама Европе", истакао је Дачић. Он је додао да је то важно посебно за земље западног Балкана где је било присутно регрутовање и раније, које се на почетку звало "Бела Ал Каида", а сада се користе други изрази.
Он је истакао да је заказало уочавање разлике између подршке неким покретима, који су у одређеним моментима сматрани праведним и ослободилачким, као и њихове терористичке суштине.
Неки земље су радиле саме против себе
„Баш зато се често дешавало да су неке земље у ствари подржавале такве покрете и радиле саме против себе, не препознавајући терористичку суштину", подвукао је Дачић рекавши да је битно да се стекне способност јасног и раног препознавања.
С тим у вези је подсетио да је Исламска држава настала 2006. године, као покрет, а да коалиција против ње постоји тек од прошле године.
„Шта смо радили осам година", упитао је он констатујући да је дозвољено да Исламска држава јача, а да се сада води рат протв ње.
Везано за Либију, која се спомиње као "хот спот" тероризма, он је рекао да су се дешавале многе ствари око те земље, и да у време Арапског пролећа није прављена јасна разлика између захтева за демократију и доласка на власт групација које у себи имају терористичке назнаке.
„Ми данас у Либији немамо никакву власт, имамо централну власт која не може да седи у главном граду. Има тамо наших грађана за које не знамо да ли добровољно раде или их држи Исламска држава", додао је Дачић.
Сходно томе је, како је указао, потребно је да земље Западног Балкана и ЕУ имају заједнички приступ, размењују информације, као и да политичари више верују безбедносним службама, него својим политичким проценама.
„Ми смо пре 15 година давали, и нудили информације о свему овоме, спискове. Као министар унутрашњх послова говорио сам да су Беч и Салцбург логистички центри за вехабијски покрет на западном Балкану. Поука свега овога јесте да смо им гледали кроз прсте свих ових година, омогућили да ојачају и сада ратујемо против њих. Не само да ратујемо већ трпимо велике жртве", поручио је Дачић.
Он је објаснио да се радило о безбедносним информацијама које је Србија поседовала много година пре него што се активирала Исламска држава, и да их је поделила са службама региона, али и ЕУ, САД и другима.
„Оне су говориле о томе да се координација вехабијског покрета када је реч о западном Балкану углавном обавља у Аустрији. То нису биле само наше локалне информације, већ су сигурно имале и власти БиХ. Тај покрет се бавио тиме пре него што је у јавности промовисана Исламска држава као један феномен, а те информације су актуелне и данас, јер углавном се исти људи спомињу када је реч о том феномену", објаснио је Дачић.
Србија ће, како је нагласио, дати и даље максималан допринос борби против тероризма, подсећајући да је Савет безбедности УН донео резолуцију, коју је Србија коспонзорисала.
ОЕБС ће, како је најавио, посветити веома значајну пажњу тој теми, која ће у децембру на министарском савету у Београду бити једна од главних.
Прочитајте и: