Да ли се Немачка спрема за Трећи светски рат? Састављају листе бункера за хитне случајеве, на списку и станице метроа! Страх од рата са Русијом расте из дана у дан (ВИДЕО)
Немачка саставља листу бункера који би могли да обезбеде хитно склониште за цивиле, саопштило је немачко Министарство унутрашњих послова.
Апликација је планирана да би грађани могли да пронађу склониште за хитне случајеве на местима као што су подземне железничке станице и паркинзи, јавне и приватне зграде, пренео је Гардијан.
Дигитални списак бункера и склоништа за хитне случајеве биће састављен тако да људи могу брзо да их пронађу користећи телефонску апликацију.
Портпарол Министарства унутрашњих послова рекао је на брифингу за новинаре да би људи такође били подстакнути да формирају склоништа у својим домовима реновирањем подрума и гаража.
Портпарол наводи да ће састављање листа бункера потрајати јер је то, како је навео, "велики пројекат" који укључује и Канцеларију за цивилну заштиту и помоћ у катастрофама и друге органе.
Рекао је да су кључне тачке плана договорене на конференцији високих званичника у јуну и да се посебна група бави тим питањем.
У Немачкој има 579 бункера, углавном из периода Другог светског рата и Хладног рата, и они могу да пруже уточиште за 480.000 људи.
Од почетка руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. године повећава се забринутост да би Русија могла да нападне поједине чланице НАТО-а.
Шефови немачке обавештајне службе упозорили су у октобру да ће Русија вероватно бити способна да изврши напад на НАТО до 2030. године.
Немачки званичници наводе да се у Немачкој већ нагло повећао обим руских шпијунских и саботажних активности.
Руски председник Владимир Путин рекао је прошле седмице да сукоб у Украјини има карактеристике глобалног рата и да не искључује ударе на западне земље.
- Врсте бункера
Цивилски бункери - Ови бункери били су дизајнирани да штите цивиле од савезницких бомбардовања. Налазили су се у градовима, индустријским подручјима и подручјима са високом густином становништва. - Војни бункери - Ови бункери служили су као команде, складишта муниције и војне базе. Били су често смештени у стратешким тачкама, као што су обале или у близини кључних инфраструктурних тачака.
- Подземни објекти и бункери за команд - Немачка војска изградила је софистициране подземне бункер системе за највиши војни и политички врх, укључујући и Хитлеров „Führerbunker“ у Берлину.
Изградња и дизајн
Бункери су били грађени од бетона дебљине до 3 метра, са металним ојачањима и специјалним вентилационим системима за преживљавање у случају напада. Дизајнирани су тако да издрже масивна бомбардовања, али и да обезбеде основне животне услове за особе које су биле у њима, укључујући склоништа за спавање, тоалетне и кухињске просторе.
Führerbunker
Један од најпознатијих бункера из тог периода био је Führerbunker у Берлину, који је био Хитлерово главно склониште и команда током последњих дана рата. Овај бункер је постао познат као место где је Хитлер починио самоубиство 1945. године, када је јасно било да је Немачка поражена.
Улога у цивилној заштити
Бункери су постали кључна заштита за цивиле током савезничких бомбардовања. Велики градови попут Берлина, Хамбурга и Дрездена имали су масовне системе бункера, а многи су преживели и дан-данас се користе као музеји или историјски споменици.
Крај рата и опстанак бункера
Након краја рата, многи бункери су напуштени, док су неки уништени или заборављени. Међутим, током Хладног рата, с обзиром на страх од нуклеарне претње, многи бункери су поновно реновирани и опремљени за евентуалну употребу у случају нуклеарне кризе.
Остаци бункера
Данас, многи од тих бункера су или у приватном власништву, преуређени су у музеје или су остали као напуштене рушевине. Немачка је, као и многе друге земље, оставила значајан број ових објеката као подсетник на трауме рата.