Хаос на улицама Грузије: Масовни протести, народ гађа јајима посланике! Земља на прагу опасног сукоба (ВИДЕО)
Грузијска владајућа партија пркоси протестима, а опозиција бојкотује ново заседање парламента након спорних избора.
Оптужбе о намештању избора и ауторитаризму се појављују у време када је ЕУ суспендовала захтев Грузије за чланство.
Председник државе биће изабран индирекним путем од стране изборног колеџа састављеног од 300 чланова. Изабраће новог председника у децембру, што ће бити први индиректни председнички избори у овој земљи.
Традиционално прозападна земља са статусом кандидата за Европску унију, Грузија се од избијања рата у Украјини приближила Русији, од које је стекла независност 1991. године, пише Ројтерс.
Односи са западним земљама су се погоршали ове године, јер је "Грузијски сан" прогурао законе против "страних агената" и права ЛГБТ особа које су САД и ЕУ описали као "ауторитарне и инспирисане Русијом".
Након недавних спорних парламентарних избора у Грузији, политичка ситуација у земљи остала је напета. Владајућа партија у Грузији, предвођена Грузијским сном, одбацила је захтеве за поништење резултата избора, упркос масовним протестима и оптужбама о нерегуларностима током гласања. Опозиција је оптужила власти за изборне манипулације, а у земљи су избили масовни протести у знак неслагања са изборним процесом, који су се проширили на бројне градове.
Званични резултати избора 26. октобра показали су да је владајућа партија "Грузијски сан"поново изабрана са скоро 54 одсто гласова, што је резултат за који опозиционе странке кажу да је "лажиран".
У овом контексту, опозиционе странке су одлучиле да бојкотују ново заседање парламента у знак протеста због, како тврде, нерегуларних избора. Опозиција је захтевала да изборни процес буде поново истражен и да се обезбеде фер и слободни избори. Политичке странке, које су већ биле у сукобу са владајућом партијом, сматрају да су избори били обележени манипулацијама и неправилностима које су утицале на крајњи резултат.
Протести су се фокусирали на оптужбе за кршење људских права, сузбијање слободе медија и политичку репресију. Грузијска опозиција, која укључује широк спектар политичких организација, захтевала је да се изврше реформске промене у изборном систему и да се гарантује већу транспарентност у будућим изборима. С друге стране, владајућа странка је одбацила ове оптужбе и тврдила да су избори били легитимни и да су протести само политички мотивисани покушаји дестабилизације земље.
Међународна заједница такође прати ситуацију у Грузији, а бројни посматрачи су позвали на смиреност и дијалог између владе и опозиције. Међутим, упркос позивима на помирење, ситуација остаје напета, а политичка криза у земљи се продубљује.
Овај политички конфликт додатно компликује напоре Грузије да се приближи Европској унији и НАТО-у, јер су реформе у области демократије и људских права кључне за напредовање у процесу интеграције. Опозиција тврди да владајућа партија води ауторитарну политику која угрожава основне демократске принципе, док власти тврде да је политичка стабилност у земљи приоритет за њен даљи развој.
Ситуација у Грузији остаје неизвесна, а политичка криза ће вероватно имати дугорочне последице по унутрашњу стабилност земље и њен међународни статус.