Haos na ulicama Gruzije: Masovni protesti, narod gađa jajima poslanike! Zemlja na pragu opasnog sukoba (VIDEO)
Gruzijska vladajuća partija prkosi protestima, a opozicija bojkotuje novo zasedanje parlamenta nakon spornih izbora.
Optužbe o nameštanju izbora i autoritarizmu se pojavljuju u vreme kada je EU suspendovala zahtev Gruzije za članstvo.
Predsednik države biće izabran indireknim putem od strane izbornog koledža sastavljenog od 300 članova. Izabraće novog predsednika u decembru, što će biti prvi indirektni predsednički izbori u ovoj zemlji.
Tradicionalno prozapadna zemlja sa statusom kandidata za Evropsku uniju, Gruzija se od izbijanja rata u Ukrajini približila Rusiji, od koje je stekla nezavisnost 1991. godine, piše Rojters.
Odnosi sa zapadnim zemljama su se pogoršali ove godine, jer je "Gruzijski san" progurao zakone protiv "stranih agenata" i prava LGBT osoba koje su SAD i EU opisali kao "autoritarne i inspirisane Rusijom".
Nakon nedavnih spornih parlamentarnih izbora u Gruziji, politička situacija u zemlji ostala je napeta. Vladajuća partija u Gruziji, predvođena Gruzijskim snom, odbacila je zahteve za poništenje rezultata izbora, uprkos masovnim protestima i optužbama o neregularnostima tokom glasanja. Opozicija je optužila vlasti za izborne manipulacije, a u zemlji su izbili masovni protesti u znak neslaganja sa izbornim procesom, koji su se proširili na brojne gradove.
Zvanični rezultati izbora 26. oktobra pokazali su da je vladajuća partija "Gruzijski san"ponovo izabrana sa skoro 54 odsto glasova, što je rezultat za koji opozicione stranke kažu da je "lažiran".
U ovom kontekstu, opozicione stranke su odlučile da bojkotuju novo zasedanje parlamenta u znak protesta zbog, kako tvrde, neregularnih izbora. Opozicija je zahtevala da izborni proces bude ponovo istražen i da se obezbede fer i slobodni izbori. Političke stranke, koje su već bile u sukobu sa vladajućom partijom, smatraju da su izbori bili obeleženi manipulacijama i nepravilnostima koje su uticale na krajnji rezultat.
Protesti su se fokusirali na optužbe za kršenje ljudskih prava, suzbijanje slobode medija i političku represiju. Gruzijska opozicija, koja uključuje širok spektar političkih organizacija, zahtevala je da se izvrše reformske promene u izbornom sistemu i da se garantuje veću transparentnost u budućim izborima. S druge strane, vladajuća stranka je odbacila ove optužbe i tvrdila da su izbori bili legitimni i da su protesti samo politički motivisani pokušaji destabilizacije zemlje.
Međunarodna zajednica takođe prati situaciju u Gruziji, a brojni posmatrači su pozvali na smirenost i dijalog između vlade i opozicije. Međutim, uprkos pozivima na pomirenje, situacija ostaje napeta, a politička kriza u zemlji se produbljuje.
Ovaj politički konflikt dodatno komplikuje napore Gruzije da se približi Evropskoj uniji i NATO-u, jer su reforme u oblasti demokratije i ljudskih prava ključne za napredovanje u procesu integracije. Opozicija tvrdi da vladajuća partija vodi autoritarnu politiku koja ugrožava osnovne demokratske principe, dok vlasti tvrde da je politička stabilnost u zemlji prioritet za njen dalji razvoj.
Situacija u Gruziji ostaje neizvesna, a politička kriza će verovatno imati dugoročne posledice po unutrašnju stabilnost zemlje i njen međunarodni status.