DAN ODLUKE: Ko će voditi ''zemlju fudbala''?
BRAZILIJA - Danas se održava drugi krug predsedničkih izbora u Brazilu, koji će odlučiti jednu od dve stvari – da je Brazil bio na pravom putu tokom mandata sadašnje predsednice Dilme Rusef ili da je vreme za promene.
Konačan odgovor na ovu dilemu daće nešto više od 142 miliona ljudi s pravom glasa. Glasanje je, inače, obavezno za sve Brazilce, starosti između 18 i 70.
Protivkandidat sadašnje predsednice Dilma Rusef, kandidata ispred Radničke partije, jeste socijaldemokrata Esio Neves. U prvom krugu izbora, Rusef je osvojila 42 odsto glasova. Iza nje je Neves sa 34 odsto glasova, dok je najveće razočaranje prvog kruga izbora Marina Silva, kandidat ispred Socijalističke stranke, koja je osvojila 21 odsto glasova, a prognoziralo se da je upravo ona najjača prepreka novom mandatu Dilme Rusef.
Time su, barem za neko vreme, srušeni snovi da će po prvi put kormilo države preuzeti tamnoputa predsednica. Veruje se da je izgubila deo podrške zato što se zalagala za tržišnu ekonomiju, uz znatno smanjenu intervenciju države. Pošto se zalagala za promenu kursa kojim se Brazil danas kreće, Silva je najavila da će u drugom krugu podržati Nevesa.
"Imajući u vidu obećanja Esija Nevesa, najavljujem da ću mu dati svoj glas i svoju podršku", rekla je Silva.
Esio Neves
Neves (54) je ekonomista i do 2010. godine bio je guverner Minas Geraisa, druge najmnogoljudnije federalne države Brazila, gde je uživao popularnost iznad 90 odsto. Neves ima podršku dobro organizovane Socijaldemokratske partije, koja je imala šefa države od 1994. do 2002. godine, kada je Brazil ukrotio hiperinflaciju i preokrenuo ekonomiju.
Političku karijeru je započeo sa svega 23 godine, kao lični sekretar svog dede, Tankreda Nevesa, omiljenog političara, koji je bio izabran za prvog predsednika Brazila posle vojne diktature, ali se razboleo i umro pre stupanja na dužnost.
Neves je tokom svoje kampanje nudio konzervativna ekonomska rešenja, kao što su nezavisnost centralne banke, više privatizacije i traganje za trgovinskim poslovima u Evropi i SAD.
Dilma Rusef
Dilma Vana Rusef je 36-ti izabrani predsednik Brazila i prva žena koja je izabrana na tu funkciju u istoriji Brazila. Nju je započela 1. januara 2011. godine i tokom svog mandata Rusef je čak četiri puta menjala članove svog kabineta, što je do tada bili nezapamćeno. Nemali broj puta, ali bilo je reči o skandalu.
Ipak, Dilma je uspela da očuva svoju popularnost, koju duguje popularnim merama svoje Vlade, poput: smanjenja saveznog poreza u računima za struju i izuzeću saveznog poreza u proizvodima potrošačke korpe (mesu, mleku, pasulju, pirinču, brašnu, krompiru, paradajzu, hlebu, šećeru, kafi, ulju, maslacu, bananama i jabukama. Takođe, Rusef je uspela da povoljnim socijlanim merama za čak 30 miliona smanji broj siromašnih u Brazilu.
Dilma Rusef je, u nastavku kampanje, obećala da će proširiti socijalne programe i nastaviti snažno učešće države u privredi, iako se kritičari, pre svega protivkandidat Neves, žale da to stvara lošu poslovnu klimu u zemlji.
Najtesniji izborni krug u poslednjih 100 godina
Jedna od najneizvesnijih kampanja u istoriji zemlje dovele je mnoge analitičare do zaključka da su šanse 50:50 da jedna ili druga strana odnose pobedu. Takođe, dodaju da će ključni faktor u toj odluci biti ''nova srednja klasa'' koja traži vođu koji će oživeti rast, ali i efikasno rešiti pitanje slabog javnog prevoza, zdravstva i obrazovanja.
Kako je, u oči izbora, borba za mesto predsednika proglašena ''mrtvom trkom'', kampanja se pretvorila u lične napade, gde i jedna i druga strana optužuje onu drugu za dela u rasponu od alkoholizma do nacizma.
Anketa sprovedena nad 9.000 ispitanika, samo dan nakon televizijske debate predsedničkih kandidata, sugeriše da će ishod drugog kruga biti neizvestan, pošto je Marina Silva, treća po broju glasova u prvom krugu, odlučila da podrži Nevesa.
Pogledajte još:
- ''Zemlja fudbala'' ostaće u ženskim rukama
- Ugrožena pobeda Dilme Rusef
- POSLE USPONA - Zašto je Južna Amerika stala?