ДАН ОДЛУКЕ: Ко ће водити ''земљу фудбала''?
БРАЗИЛИЈА - Данас се одржава други круг председничких избора у Бразилу, који ће одлучити једну од две ствари – да је Бразил био на правом путу током мандата садашње председнице Дилме Русеф или да је време за промене.
Коначан одговор на ову дилему даће нешто више од 142 милиона људи с правом гласа. Гласање је, иначе, обавезно за све Бразилце, старости између 18 и 70.
Противкандидат садашње председнице Дилма Русеф, кандидата испред Радничке партије, јесте социјалдемократа Есио Невес. У првом кругу избора, Русеф је освојила 42 одсто гласова. Иза ње је Невес са 34 одсто гласова, док је највеће разочарање првог круга избора Марина Силва, кандидат испред Социјалистичке странке, која је освојила 21 одсто гласова, а прогнозирало се да је управо она најјача препрека новом мандату Дилме Русеф.
Тиме су, барем за неко време, срушени снови да ће по први пут кормило државе преузети тамнопута председница. Верује се да је изгубила део подршке зато што се залагала за тржишну економију, уз знатно смањену интервенцију државе. Пошто се залагала за промену курса којим се Бразил данас креће, Силва је најавила да ће у другом кругу подржати Невеса.
"Имајући у виду обећања Есија Невеса, најављујем да ћу му дати свој глас и своју подршку", рекла је Силва.
Есио Невес
Невес (54) је економиста и до 2010. године био је гувернер Минас Гераиса, друге најмногољудније федералне државе Бразила, где је уживао популарност изнад 90 одсто. Невес има подршку добро организоване Социјалдемократске партије, која је имала шефа државе од 1994. до 2002. године, када је Бразил укротио хиперинфлацију и преокренуо економију.
Политичку каријеру је започео са свега 23 године, као лични секретар свог деде, Танкреда Невеса, омиљеног политичара, који је био изабран за првог председника Бразила после војне диктатуре, али се разболео и умро пре ступања на дужност.
Невес је током своје кампање нудио конзервативна економска решења, као што су независност централне банке, више приватизације и трагање за трговинским пословима у Европи и САД.
Дилма Русеф
Дилма Вана Русеф је 36-ти изабрани председник Бразила и прва жена која је изабрана на ту функцију у историји Бразила. Њу је започела 1. јануара 2011. године и током свог мандата Русеф је чак четири пута мењала чланове свог кабинета, што је до тада били незапамћено. Немали број пута, али било је речи о скандалу.
Ипак, Дилма је успела да очува своју популарност, коју дугује популарним мерама своје Владе, попут: смањења савезног пореза у рачунима за струју и изузећу савезног пореза у производима потрошачке корпе (месу, млеку, пасуљу, пиринчу, брашну, кромпиру, парадајзу, хлебу, шећеру, кафи, уљу, маслацу, бананама и јабукама. Такође, Русеф је успела да повољним социјланим мерама за чак 30 милиона смањи број сиромашних у Бразилу.
Дилма Русеф је, у наставку кампање, обећала да ће проширити социјалне програме и наставити снажно учешће државе у привреди, иако се критичари, пре свега противкандидат Невес, жале да то ствара лошу пословну климу у земљи.
Најтеснији изборни круг у последњих 100 година
Једна од најнеизвеснијих кампања у историји земље довеле је многе аналитичаре до закључка да су шансе 50:50 да једна или друга страна односе победу. Такође, додају да ће кључни фактор у тој одлуци бити ''нова средња класа'' која тражи вођу који ће оживети раст, али и ефикасно решити питање слабог јавног превоза, здравства и образовања.
Како је, у очи избора, борба за место председника проглашена ''мртвом трком'', кампања се претворила у личне нападе, где и једна и друга страна оптужује ону другу за дела у распону од алкохолизма до нацизма.
Анкета спроведена над 9.000 испитаника, само дан након телевизијске дебате председничких кандидата, сугерише да ће исход другог круга бити неизвестан, пошто је Марина Силва, трећа по броју гласова у првом кругу, одлучила да подржи Невеса.
Погледајте још:
- ''Земља фудбала'' остаће у женским рукама
- Угрожена победа Дилме Русеф
- ПОСЛЕ УСПОНА - Зашто је Јужна Америка стала?