Danas sve više alkoholičarki!
U odnosu na sredinu prošlog veka, statistika pokazuje da je današnji broj alkoholičarki više nego duplo veći.
Kada čujemo reč "alkoholizam", skoro svima je prva asocijacija - muškarac. Ali, statistika Svetske zdravstvene organizacije objašnjava drugu činjenicu. I dalje muškarci vode prvo mesto, ali izvesno je da će ih žene vrlo brzo prestići, ako nastave ovim tempom. Poslednjih 40 godina fenomen alkoholizma polako napušta mušku stranu, i nastanjuje onu drugu.
Srbija broji oko 280.000 alkoholičara, od toga prevagu nose muškarci, ali kako je ova zavisnost uzela maha kod žena, društvo se boji da će se jezičak na vagi naći na samoj polovini ili prevagnuti na žensku stranu.
Alkoholizam kod muškaraca u 20. veku možemo donekle da razumemo, jer smo navikli na tu činjenicu. Bilo je takvo vreme da su sve obaveze bile na "njihovim leđima" - jedini su oni izdržavali familiju, plaćali račune i bili na čelu kuće. Uz veliku odgovornost idu i veliki gubici. Strah od gubitka pokušavali su da "ućutkaju" flašama nekog žestokog pića. Ali nisu bili svesni da su, pored već postojećih problema, stvarali nove iznova i iznova, ostajući do kasno u raznoraznim birtijama. Na ovu činjenicu su se već svi navikli.
Međutim, sa fenomenom s kraja 20. i početka 21. veka, ne mogu još da se pomire. Žene alkoholičari se od muškaraca sa istom zavisnošću razlikuju po tome što najčešće piju same, krijući se od svih.
Najosnovniji razlog zbog kojeg postaju alkoholičarke jeste stres, odnosno - javlja se kao posledica od oslobađanja problema i napetih situacija.
Svetska zdravstvena organizacija uočava da starije žene najčešće piju vino, dok su devojke slabe na pivo i žestoka pića.
Uzroci koji vode žene u alkoholizam su usamljenost, konstantno neraspoloženje (depresija), manjak samopoštovanja i samopouzdanja, naslednost iz familije. Vlada mišljenje da su žene slabiji pol i da nekako moraju da se nose sa svim životnim (ne)prilikama. A taj oslonac nalaze upravo u alkoholu.
Potvrđeno je da je organizam žene dosta osetljiviji na toksično dejstvo alkohola od muškog organizma. Veći procenat vode u organizmu muškarca usloviće i nižu koncentraciju alkohola, dok kod žena koje karakteriše niži rast, manja telesna težina i procenat masnog tkiva, to nije slučaj.
Iako žene konzumiraju alkohol u manjim količinama i manjem vremenskom periodu nego muškarci, njihovo zdravlje će mnogo više stradati.
Kod alkoholičarki veći je rizik od raka dojke, hepatitisa i karidovaskularnih bolesti.
Muškarci, kad su pijani, najčešće su i agresori, a žene žrtve. Žene kada piju ne posežu za nasilnim ponašanjem - pasivne su i tolerantne.
U braku se pijano ponašanje partnera prećutno odobrava, dok se takvo žensko ponašanje ne toleriše. Tada partner želi da se razvede, bez pomisli da je on možda doprineo njenom trenutnom stanju.
Još neke surove činjenice o alkoholičarkama:
- takva žena momentalno gubi ugled i svi je izbegavaju;
- ona teže doživljava svoj alkoholizam, zbog svog društvenog položaja i veće je osećanje grize savesti;
- žene postaju zavisne u poznim godinama, a muškarci mnogo ranije;
- sklonije su samoubistvima;
- češće mešaju alkohol sa tabletama.
Takođe, karakteristično je da žene čiji su muževi alkoholičari češće piju, u poređenju sa drugim ženama. Mnoge studije pokazuju da su ženske osobe, koje su tokom detinjstva bile seksualno zlostavljane, pod većim rizikom da će tokom života imati problem sa alkoholom.