Данас све више алкохоличарки!
У односу на средину прошлог века, статистика показује да је данашњи број алкохоличарки више него дупло већи.
Када чујемо реч "алкохолизам", скоро свима је прва асоцијација - мушкарац. Али, статистика Светске здравствене организације објашњава другу чињеницу. И даље мушкарци воде прво место, али извесно је да ће их жене врло брзо престићи, ако наставе овим темпом. Последњих 40 година феномен алкохолизма полако напушта мушку страну, и настањује ону другу.
Србија броји око 280.000 алкохоличара, од тога превагу носе мушкарци, али како је ова зависност узела маха код жена, друштво се боји да ће се језичак на ваги наћи на самој половини или превагнути на женску страну.
Алкохолизам код мушкараца у 20. веку можемо донекле да разумемо, јер смо навикли на ту чињеницу. Било је такво време да су све обавезе биле на "њиховим леђима" - једини су они издржавали фамилију, плаћали рачуне и били на челу куће. Уз велику одговорност иду и велики губици. Страх од губитка покушавали су да "ућуткају" флашама неког жестоког пића. Али нису били свесни да су, поред већ постојећих проблема, стварали нове изнова и изнова, остајући до касно у разноразним биртијама. На ову чињеницу су се већ сви навикли.
Међутим, са феноменом с краја 20. и почетка 21. века, не могу још да се помире. Жене алкохоличари се од мушкараца са истом зависношћу разликују по томе што најчешће пију саме, кријући се од свих.
Најосновнији разлог због којег постају алкохоличарке јесте стрес, односно - јавља се као последица од ослобађања проблема и напетих ситуација.
Светска здравствена организација уочава да старије жене најчешће пију вино, док су девојке слабе на пиво и жестока пића.
Узроци који воде жене у алкохолизам су усамљеност, константно нерасположење (депресија), мањак самопоштовања и самопоуздања, наследност из фамилије. Влада мишљење да су жене слабији пол и да некако морају да се носе са свим животним (не)приликама. А тај ослонац налазе управо у алкохолу.
Потврђено је да је организам жене доста осетљивији на токсично дејство алкохола од мушког организма. Већи проценат воде у организму мушкарца условиће и нижу концентрацију алкохола, док код жена које карактерише нижи раст, мања телесна тежина и проценат масног ткива, то није случај.
Иако жене конзумирају алкохол у мањим количинама и мањем временском периоду него мушкарци, њихово здравље ће много више страдати.
Код алкохоличарки већи је ризик од рака дојке, хепатитиса и каридоваскуларних болести.
Мушкарци, кад су пијани, најчешће су и агресори, а жене жртве. Жене када пију не посежу за насилним понашањем - пасивне су и толерантне.
У браку се пијано понашање партнера прећутно одобрава, док се такво женско понашање не толерише. Тада партнер жели да се разведе, без помисли да је он можда допринео њеном тренутном стању.
Још неке сурове чињенице о алкохоличаркама:
- таква жена моментално губи углед и сви је избегавају;
- она теже доживљава свој алкохолизам, због свог друштвеног положаја и веће је осећање гризе савести;
- жене постају зависне у позним годинама, а мушкарци много раније;
- склоније су самоубиствима;
- чешће мешају алкохол са таблетама.
Такође, карактеристично је да жене чији су мужеви алкохоличари чешће пију, у поређењу са другим женама. Многе студије показују да су женске особе, које су током детињства биле сексуално злостављане, под већим ризиком да ће током живота имати проблем са алкохолом.