DEBATA O PRAVIMA LGBT OSOBA: Prag tolerancije u Srbiji se značajno podigao
Centar za omladinu "Tvoja Srbija", uz podršku Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije, održao je u Beogradu debatu o problemima LGBT populacije.
Na temu „Unapređenje aktivnosti u oblasti borbe za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava pripadnika LGBT zajednice u Srbiji“, govorili su Suzana Paunović, direktorka kancelarije za ljudska i manjinska prava, Anđela Čeh iz kancelarije za ljudska i manjinska prava, Lazar Pavlović predsednik udruženja „Gej Strejt alijansa“ i Predrag Azdejković, osnivač portala „GayEcho“.
Govornici su se fokusirali na aktivnosti koje se mogu sprovoditi u budućnosti kako bi se stvarala pozitivna slika o LGBT zajednici u Srbiji i smanjila netolerancija i diskriminacija. Osvrnuli su se na to šta je do sada rađeno pogrešno i kako se aktivnosti mogu unaprediti u budućnosti, kako bi Srbija postala tolerantnije društvo.
U debati koja je razvijena, pored predstavnika LGBT organizacija, učestvovali su i novinari i medijski stručnjaci, kao što su: Tatjana Vojtehovska, Snežana Dakić, Aleksandar Ignjatović, Vladimir Đurić Đura, Saša Borojević i drugi.
- Mislim da su u proteklih par godina postignuti dobri rezultati, koji se tiču rešavanja problema LGBT populacije u Srbiji. Mi sada tačno znamo koje njihove probleme treba da rešava država. Pomažemo i pratimo rad brojnih nevladinih organizacija koje rešavaju probleme LGBT populacije. Najdrastičnije kršenje njihovih prava dešavalo se za vreme prvih Parada ponosa kada su neki aktivisti bili izloženi brutalnom nasilju i prebijanju zbog svog opredeljenja. Ipak, država se tokom vremena sve bolje odnosila prema tom problemu. Urađeno je dosta na svesti ljudi u Srbiji da moraju tolerisati drugačije ljude, posebno ljude drugačijih seksualnih opredeljenja, rekla je Suzana Paunović.
Svi imamo ista prava
Parade ponosa, popularni „Prajdovi“, održani su u Beogradu tokom protekle dve godine bez većih incidenata, što se smatra velikim uspehom, ali i samo još jednim korakom ka inkluzivnijem društvu.
- Važno je da LGBT osobe prestanu da insistiraju na svojoj različitosti. Mislim da društvo treba da ih prihvati kao i bilo koje druge građane našeg društva. Stoga više ne treba insistirati na tome da smo svi isti, pošto nismo i ne treba da budemo. Svako je individua za sebe u svakom smislu. Treba insistirati na jednakosti i na tome da svi imamo jednaka ljudska prava, rekla je Tatjana Vojtehovski.
Svi učesnici su se složili da se još mnogo mora učiniti kako bi se smanjila diskriminacija nad pripadnicima LGBT zajednice.
- Mi smo svesni da se od 2009. godine prag tolerancije u našoj zemlji koja se tiče LGBT osoba značajno podigao. Ipak, još uvek u Srbiji postoje mediji koji negativno govore o pripadnicima te populacije. Portal „GayEcho“ uradio je istraživanje medija i u februaru ćemo objaviti rezultate o tome koliko se zaista pozitivno piše o našim problemima, istakao je Predrag Azdejković.
Projekat „Različiti, a isti“, pored okruglog stola, podrazumeva izradu dve epizode emisije „Različiti, a isti“ koja će dati doprinos promociji tolerancije i razumevanja bez obzira na seksualnu orijentaciju i rodni identitet, anti-diskriminacije, poštovanja lјudskih prava i prava na jednake šanse.
Projekat se finansira iz sredstava prvog nacionalnog LGBT projekta u Srbiji „Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LBGT populaciji u srpskom društvu“, koji finansira Ambasada Kraljevine Norveške.