Debata zbog kopilota: Ima li pacijent pravo na privatnost?
Sakriveni psihički problemi pilota Andreasa Lubica, za koga se veruje da je namerno oborio avion "Džermanvingsa" sa 150 putnika i članova posade, izazvali su danas debatu u Nemačkoj sa pitanjem - ima li pacijent pravo na privatnost.
Dirk Fišer, stručnjak za saobraćajnu politiku Hrišćanskih demokrata (CDU) kancelarke Angele Merkel rekao je da bi trebalo da se "popusti" sa strogom politikom tajnosti terapeuta kada se rade o osetljivim oblastima pacijenata.
Profesionalci kao što su piloti bi trebalo da vode samo lekari određeni od strane njihovih poslodavaca, rekao je Fišer za lokalni dnevniku Rajniše post.
On je dodao da bi takve lekare trebalo osloboditi njihove obaveze tajnosti u komunikaciji sa poslodavcem i vazduhoplovnim vlastima.
Poslanik u nemačkom parlamentu Tomas Jarzombek, takođe iz Merkelove CDU, pozvao na formiranje komisije stručnjaka koja će razmotriti kako se nositi sa bolestima među onima čija su radna mesta takva da u svojim rukama drže sudbinu mnogih ljudi.
Nemački Medicinski odbor ima jasnu etičku politiku o odnosu doktora i pacijenta - lekari moraju da ćute o tome šta im je pacijent rekao u poverenju ili kakvu terapiju daju. Takvo pravilo važi čak i posle smrti pacijenta i obuhvata čuvanje medicinske dokumentacije kao tajne i od članova porodice pacijenta, a ako se to pravilo prekrši uslovljeno je kaznom do godinu dana zatvora ili novčanom kaznom.
Prvi čovek Nemačkog Medicinskog odbora Frenk Ulrih Montgomeri pozvao je na oprez u preispitivanju politike. "Privatnost pacijenta je osetljiva činjenica i za sve građane Nemačke ljudsko pravo", rekao je Montgomeri.