Дебата због копилота: Има ли пацијент право на приватност?
Сакривени психички проблеми пилота Андреаса Лубица, за кога се верује да је намерно оборио авион "Џерманвингса" са 150 путника и чланова посаде, изазвали су данас дебату у Немачкој са питањем - има ли пацијент право на приватност.
Дирк Фишер, стручњак за саобраћајну политику Хришћанских демократа (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел рекао је да би требало да се "попусти" са строгом политиком тајности терапеута када се раде о осетљивим областима пацијената.
Професионалци као што су пилоти би требало да воде само лекари одређени од стране њихових послодаваца, рекао је Фишер за локални дневнику Рајнише пост.
Он је додао да би такве лекаре требало ослободити њихове обавезе тајности у комуникацији са послодавцем и ваздухопловним властима.
Посланик у немачком парламенту Томас Јарзомбек, такође из Меркелове ЦДУ, позвао на формирање комисије стручњака која ће размотрити како се носити са болестима међу онима чија су радна места таква да у својим рукама држе судбину многих људи.
Немачки Медицински одбор има јасну етичку политику о односу доктора и пацијента - лекари морају да ћуте о томе шта им је пацијент рекао у поверењу или какву терапију дају. Такво правило важи чак и после смрти пацијента и обухвата чување медицинске документације као тајне и од чланова породице пацијента, а ако се то правило прекрши условљено је казном до годину дана затвора или новчаном казном.
Први човек Немачког Медицинског одбора Френк Улрих Монтгомери позвао је на опрез у преиспитивању политике. "Приватност пацијента је осетљива чињеница и за све грађане Немачке људско право", рекао је Монтгомери.