Devenport: Podrška suverenitetu Ukrajine je državna politika Srbije
BEOGRAD - Više od polovine građana glasalo bi za ulazak u Evropsku uniju, ukoliko bi danas bio održan referendum o pristupanju Srbije EU, dok bi protiv bilo 28 odsto - pokazalo je istraživanje Medium Galupa, koje je urađeno za potrebe Delegacije EU u Srbiji.
Na referendum bi izašlo 70 odsto građana koji od ulaska u EU očekuju bolji život, ali i početak pregovora u januaru 2015. godine, pokazalo je istraživanje.
Istraživanje je sprovedeno od 24. do 30 septembra ove godine i pokazalo je da 57 odsto građana podržava članstvo Srbije u EU, a najčešći razlozi koje građani navode su ekonomske prirode - bolja budućnost, prosperitet (42 odsto), bolji standard (41 odsto), bolje šanse za zaposlenje (32 odsto).
Istraživanje je pokazalo da je odnos građana prema EU generalno pozitivniji u odnosu na prethodne godine, jer je 47 odsto reklo daje njihov stav „generalno pozitivan“, dok u istraživanjima sprovedenih do 2014. godine, takođe za potrebe Delegacije EU, podrška nije prelazila 35 odsto.
Ispitanici su rekli da im je stav prema EU generalno pozitivniji zbog veće pomoći EU Sbriji tokom majskih poplava i u obnovi poplavljenih područija.
Uslov za članstvo
Kao uslov koji treba da ispuni Srbija kao bi postala članica EU, građani najčešće navode priznavanje nezavisnosti Kosova (33 odsto), reforme pravosudnog sistema (18 odsto), sveobuhvatne reforme (17 odsto) i borba protiv korupcije i kriminala (14 odsto).
Devenport je na konferenciji za medije na kojoj je prestavljeno istraživanje o stavovima građana o evropskim integracijama, kazao da je poznat stav Bundestaga za otvaranje prvih poglavlja i da Nemačka insistira da među njima budu 23 i 24 (osnovna prava, pravosuđe, borba protiv korupcije) i 35 (Kosovo).
Rekao je i da ne zna kada će prvo poglavlje biti otvoreno.
„Sada je na zemljama članicama da odluče kojim poglavljima će biti otvorena. Došlo je do nekog napretka u odnosima Beograda i Prištine, ali ne možemo da pričamo o punoj implementaciji. Mislim da postoji politička volja u Beogradu, a politička situacija u Prištini nije dozvolila da dođe do obnove političkog dijaloga na najvišem nivou“, rekao je Devenport, odgovarajući na pitanje da li je otvaranje prvog poglavlja uslovljeno statusom Kosova, izmenom ustava BiH i podržavanjem sankcija Rusiji.
Na pitanje novinara Srbija Danasa zašto EU traži od Srbije poštovanje suvereniteta Ukrajine, po pitanju Krima, a sama ne poštuje suverenitet Srbije po pitanju Kosova i Metohije, Devenport je odgovorio da "nije reč o tome da EU traži od Srbije da podrži teritorijalni integritet Ukrajine, jer je to državna politika Srbije".
Pročitajte:
Evo kako danas izgleda kuća u kojoj je rođena Kraljevina SHS (FOTO)
BEZOBRAZLUK „ZARAD MIRA U KUĆI“: Odbijaju da uklone zastavu Albanije