Девенпорт: Подршка суверенитету Украјине је државна политика Србије
БЕОГРАД - Више од половине грађана гласало би за улазак у Европску унију, уколико би данас био одржан референдум о приступању Србије ЕУ, док би против било 28 одсто - показало је истраживање Медиум Галупа, које је урађено за потребе Делегације ЕУ у Србији.
На референдум би изашло 70 одсто грађана који од уласка у ЕУ очекују бољи живот, али и почетак преговора у јануару 2015. године, показало је истраживање.
Истраживање је спроведено од 24. до 30 септембра ове године и показало је да 57 одсто грађана подржава чланство Србије у ЕУ, а најчешћи разлози које грађани наводе су економске природе - боља будућност, просперитет (42 одсто), бољи стандард (41 одсто), боље шансе за запослење (32 одсто).
Истраживање је показало да је однос грађана према ЕУ генерално позитивнији у односу на претходне године, јер је 47 одсто рекло даје њихов став „генерално позитиван“, док у истраживањима спроведених до 2014. године, такође за потребе Делегације ЕУ, подршка није прелазила 35 одсто.
Испитаници су рекли да им је став према ЕУ генерално позитивнији због веће помоћи ЕУ Сбрији током мајских поплава и у обнови поплављених подручија.
Услов за чланство
Као услов који треба да испуни Србија као би постала чланица ЕУ, грађани најчешће наводе признавање независности Косова (33 одсто), реформе правосудног система (18 одсто), свеобухватне реформе (17 одсто) и борба против корупције и криминала (14 одсто).
Девенпорт је на конференцији за медије на којој је престављено истраживање о ставовима грађана о европским интеграцијама, казао да је познат став Бундестага за отварање првих поглавља и да Немачка инсистира да међу њима буду 23 и 24 (основна права, правосуђе, борба против корупције) и 35 (Косово).
Рекао је и да не зна када ће прво поглавље бити отворено.
„Сада је на земљама чланицама да одлуче којим поглављима ће бити отворена. Дошло је до неког напретка у односима Београда и Приштине, али не можемо да причамо о пуној имплементацији. Мислим да постоји политичка воља у Београду, а политичка ситуација у Приштини није дозволила да дође до обнове политичког дијалога на највишем нивоу“, рекао је Девенпорт, одговарајући на питање да ли је отварање првог поглавља условљено статусом Косова, изменом устава БиХ и подржавањем санкција Русији.
На питање новинара Србија Данаса зашто ЕУ тражи од Србије поштовање суверенитета Украјине, по питању Крима, а сама не поштује суверенитет Србије по питању Косова и Метохије, Девенпорт је одговорио да "није реч о томе да ЕУ тражи од Србије да подржи територијални интегритет Украјине, јер је то државна политика Србије".
Прочитајте:
Ево како данас изгледа кућа у којој је рођена Краљевина СХС (ФОТО)
БЕЗОБРАЗЛУК „ЗАРАД МИРА У КУЋИ“: Одбијају да уклоне заставу Албаније