DINASTIJA: Džeb Buš kandidat na predsedničkim izborima u SAD 2016?
Dok brat prethodnika Baraka Obame još uvek nije zvanično istakao nameru da se uključi u narednu predsedničku trku, njegov sin nije oklevao da istakne kako "(Džeb Buš) ozbiljno razmišlja o koraku unapred i učešću u njoj".
Da li su Sjedinjene Američke Države na putu da dobiju i trećeg predsednika iz jedne porodice? Da li je posle Džordža Herberta Vokera Buša (1981-1989) i Džordža Vokera Buša (2001-2009) došao reda da i Džon Elis - Džeb Buš postane predsednik SAD?
Ovo se pitanje pojavilo posle izjave njegovog sina, Džordža Preskota Buša, u kojoj je, između ostalog, rečeno da "(Džeb Buš) ozbiljno razmišlja da se uključi u predsedničku trku 2016". Sam Džeb Buš nije javno istakao takve namere a i teško da će isto učiniti osim ako nema istinski jaku nameru. Njegov poznanik je za Si-en-en rekao da je u pitanju "sistematičan čovek koji odluke donosi razložno i da se neće tek tako uključiti u trku za predsednika, samo zato što već ima uz sebe podršku drugih".
Bogati donatori, ljudi koji finansiraju kampanje kandidata, kako na prtijskom, tako i na nacionalnom nivou, ističu da znaju da Buš razmišlja o trci, ali da im nije dao jasan znak da ga čekaju, tj. da ne spremaju novac za neke druge kandidate. Sa druge strane, izgleda da je porodica od bivšeg senatora Floride očekuje da se aktivira 2016.
Džordž Buš Stariji bio je 41. po redu predsednik SAD, dok je Džordž Buš Mlađi bio 43. stanovnik Bele kuće.
Nil Buš, brat Džordža Mlađeg i Džeba Buša, kaže:
"Kad biste pitali oca (Džordža Buša Starijeg) da li Džeb treba da se kandiduje, on bi rekao da. Stopostosno da."
Džordž Buš Mlađi takođe je govorio o mogućnosti da njegov brat učestvuje u trci 2016:
"Razgovarali smo i ubeđivao sam ga da se kandiduje, ali on kaže da se još nije odlučio. Džeb je razgovarao sa ocem i sa braćom. Prilično je promišljen i zato razmatra sve mogućnosti."
Jedina osoba koja ne daje podršku jeste Barbara Buš, majka Džeba i Džordža Mlađeg. Po njenim rečima, dosta je bilo Bušovih u Beloj kući.
Džordž Preskot Buš kaže da bi porodica drugačije razmišljala 2008. godine, ili 2012. Zbog krize poverenja u njihovu porodicu posle rata u Iraku ne bi bili za to da neko od njih ponovo juri za foteljom u Ovalnom kabinetu, no sada, "sada su svi do jednog uz Džeba, ako se odluči za kandidaturu".
Džeb Buš se istakao u očima republikanaca učešćem u privlačenju podrške partiji tokom američkih srednjeročnih izbora (glasanje koje se održava dve godine nakon predsedničkih izbora, na kojem se bira svih 435 članova Predstavničkog doma, 33 člana Senata i 36 od 50 guvernera), kao i prilikom donatorskih konferencija za republikanske kandidate za partijske izbore.
Ostaje da se vidi da li će on sam učestvovati na partijski i, eventualno, na predsedničkim izborima. Analitičari naglašavaju potencijalni značaj supruge Kolumbije Buš, koja je skoro dala podršku Džebu Bušu odluči li se za ulazak u trku.