ДИНАСТИЈА: Џеб Буш кандидат на председничким изборима у САД 2016?
Док брат претходника Барака Обаме још увек није званично истакао намеру да се укључи у наредну председничку трку, његов син није оклевао да истакне како "(Џеб Буш) озбиљно размишља о кораку унапред и учешћу у њој".
Да ли су Сједињене Америчке Државе на путу да добију и трећег председника из једне породице? Да ли је после Џорџа Херберта Вокера Буша (1981-1989) и Џорџа Вокера Буша (2001-2009) дошао реда да и Џон Елис - Џеб Буш постане председник САД?
Ово се питање појавило после изјаве његовог сина, Џорџа Прескота Буша, у којој је, између осталог, речено да "(Џеб Буш) озбиљно размишља да се укључи у председничку трку 2016". Сам Џеб Буш није јавно истакао такве намере а и тешко да ће исто учинити осим ако нема истински јаку намеру. Његов познаник је за Си-ен-ен рекао да је у питању "систематичан човек који одлуке доноси разложно и да се неће тек тако укључити у трку за председника, само зато што већ има уз себе подршку других".
Богати донатори, људи који финансирају кампање кандидата, како на пртијском, тако и на националном нивоу, истичу да знају да Буш размишља о трци, али да им није дао јасан знак да га чекају, тј. да не спремају новац за неке друге кандидате. Са друге стране, изгледа да је породица од бившег сенатора Флориде очекује да се активира 2016.
Џорџ Буш Старији био је 41. по реду председник САД, док је Џорџ Буш Млађи био 43. становник Беле куће.
Нил Буш, брат Џорџа Млађег и Џеба Буша, каже:
"Кад бисте питали оца (Џорџа Буша Старијег) да ли Џеб треба да се кандидује, он би рекао да. Стопостосно да."
Џорџ Буш Млађи такође је говорио о могућности да његов брат учествује у трци 2016:
"Разговарали смо и убеђивао сам га да се кандидује, али он каже да се још није одлучио. Џеб је разговарао са оцем и са браћом. Прилично је промишљен и зато разматра све могућности."
Једина особа која не даје подршку јесте Барбара Буш, мајка Џеба и Џорџа Млађег. По њеним речима, доста је било Бушових у Белој кући.
Џорџ Прескот Буш каже да би породица другачије размишљала 2008. године, или 2012. Због кризе поверења у њихову породицу после рата у Ираку не би били за то да неко од њих поново јури за фотељом у Овалном кабинету, но сада, "сада су сви до једног уз Џеба, ако се одлучи за кандидатуру".
Џеб Буш се истакао у очима републиканаца учешћем у привлачењу подршке партији током америчких средњерочних избора (гласање које се одржава две године након председничких избора, на којем се бира свих 435 чланова Представничког дома, 33 члана Сената и 36 од 50 гувернера), као и приликом донаторских конференција за републиканске кандидате за партијске изборе.
Остаје да се види да ли ће он сам учествовати на партијски и, евентуално, на председничким изборима. Аналитичари наглашавају потенцијални значај супруге Колумбије Буш, која је скоро дала подршку Џебу Бушу одлучи ли се за улазак у трку.