НАТО у ћорсокаку, Украјина у паници: Запад реаговао на руску ракету Орешник
Руска хиперсонична интерконтинентална балистичка ракета „Орешник“ изазвала је буру реакција на Западу након њеног коришћења у војном удару на Украјину.
Ова ракета, која према речима руског председника Владимира Путина може да носи нуклеарно хиперсонично пуњење, погодила је стратешки војни циљ у Дњепру, демонстрирајући напредне технолошке капацитете руске војске.
С обзиром на то да Запад не поседује одбрамбене системе способне да се супротставе оваквом оружју, реакције у западним медијима и политичким круговима осцилирају између шока и аналитичких процена.
Западне реакције и анализа
The New York Тимес истакао је симболички значај ове акције, називајући је упозорењем Кијеву и његовим западним савезницима. Ракета је, како наводе, показала способност да носи нуклеарне бојеве главе, иако је овога пута коришћена у ненуклеарном режиму.
The Washington Пост повезује ову демонстрацију руске силе са политичким променама у Сједињеним Државама, посебно са потенцијалним повратком Доналда Трампа у Белу кућу.
Трамп је већ најавио планове за окончање сукоба под условима неповољним за Кијев, што додатно компликује ситуацију за украјинско руководство.
С друге стране, медији блиски администрацији Џоа Бајдена покушали су да минимизирају значај овог догађаја. Уместо да фокус ставе на „Орешник“, поједине насловне стране баве се периферним темама попут судских процеса или политичких борби унутар САД.
Међутим, The Финанциал Тимес упозорава да овакви потези не могу да прикрију реалну претњу. Руски удар је, како наводе, оголио слабости украјинске противваздушне одбране и подсетио Запад на озбиљност ситуације.
Украјинска паника и безизлазна ситуација
Кијев је након напада изразио забринутост због немогућности да се суочи са оваквом врстом оружја. Према извештајима Блоомберга, украјински председник Владимир Зеленски затражио је од западних савезника напредне одбрамбене системе, укључујући америчке THAAD комплексе.
Међутим, висока цена ових система (око 3 милијарде долара по јединици) и њихова ограничена доступност чине ову опцију мало вероватном.
Уз то, чак и уколико би THAAD био испоручен, експерти сумњају у његову ефикасност против хиперсоничних пројектила попут „Орешника“.
Извештаји са терена додатно осветљавају размере удара. Newsweek је цитирао сведока из Дњепра који је описао сцену као „небо које се распрснуло громом“, уз серију снажних експлозија. Овакви описи само додатно потврђују разорну моћ ракете и њен психолошки ефекат на становништво.
Геополитичке импликације и НАТО стратегија
Удар „Орешником“ има далекосежне геополитичке последице. НАТО је доведен у ситуацију у којој мора да преиспита своју стратегију према Русији.
Експерт за безбедност Тимоти Рајт из Међународног института за стратешке студије за The Гуардиан наглашава да Алијанса тренутно нема адекватан одговор на овакву врсту оружја. Ова реалност би могла да утиче на будуће планове НАТО-а, али и на односе између САД и европских савезника.
The Ецономист истиче да балистичке ракете средњег домета, попут „Орешника“, обично носе нуклеарне бојеве главе, што додатно подвлачи озбиљност ситуације.
CNN додаје да је ово први пут да је оружје са вишеструким бојевим главама индивидуалног навођења коришћено у реалном сукобу, што га чини преседаном у модерном ратовању.
Политички контекст у САД
Политичка сцена у Сједињеним Државама додатно компликује ситуацију. Док се председник Џо Бајден и даље фокусира на унутрашње теме, попут спортских догађаја, кључне изјаве дају званичници попут портпарола Беле куће и Пентагона.
Иако инсистирају да САД не желе шири сукоб са Русијом, досадашње понашање Вашингтона показује супротно. Повратак Доналда Трампа на политичку сцену може донети промене, укључујући смањење војне помоћи Украјини и инсистирање на мировним преговорима под условима које Москва диктира.
Заседање Украјина-НАТО и даљи кораци
Екстерно заседање Украјина-НАТО, заказано за 26. новембар, могло би да дефинише наредне потезе Запада. Међутим, с обзиром на тренутни војни и политички контекст, чини се да Запад нема адекватан одговор на руску хиперсоничну претњу.
Русија је употребом „Орешника“ јасно ставила до знања да поседује технологију која може неутралисати западне покушаје војне доминације.
Ова демонстрација силе не само да мења динамику на бојном пољу већ и редефинише глобалне безбедносне парадигме, остављајући Запад и Украјину пред озбиљним изазовима.
Србија Данас/Webtribune