Ова земља спремна је на невероватан потез у случају Трећег светског рата!
Естонија, земља са мало више од милион становника, спремна је да евакуише целу своју популацију у иностранство ако избије рат.
То је рекао нови командант естонских одбрамбених снага генерал-мајор Андрус Мерило на семинару организованом у Талину.
"Морамо бити спремни да евакуишемо људе ван опасне зоне, а у најгорем случају, опасна зона покрива целу Естонију. (У том случају) важни су нам поморски, копнени и ваздушни саобраћај", рекао је Мерило у Талину.
Према његовим речима, у случају рата, естонска војска почиње да уништава сопствене градове, јер спречава или бар отежава напредовање непријатеља који напада Естонију. Према Мерилу, када Русијаиде у рат, она увек има за циљ освајање копнених подручја.
Мерило је рекао да одбрамбене снаге Естоније не желе да открију све детаље у вези са плановима које имају за своје градове у случају рата.
"Ако неко верује да нећемо почети ратове из Нарве, вара се. Ако буде потребно, естонска војска ће сама почети да уништава естонске градове. На пример, у Нарви морате бити спремни на то да су градска инфраструктура и улице учињене непроходним за противника", рекао је Мерило.
Он је додао да не желе о томе да причају на сва звона, али да је у ратној ситуацији веома важно да инфраструктура може да се искористи да спречи кретање непријатеља.
Мерило је истакао да ће војска разнети мостове и зграде уколико то буде потребно. Он је испричао како се у Финској деценијама планира инфраструктура са идејом да се по потреби може и дигнути у ваздух.
На пример, Мерило је на семинару заузео вијадукт Канама, у општини Саку код Талина, чије је дизање у ваздух пре неколико недеља дало одбрамбеним снагама Естоније увежбавање у уништавању инфраструктуре. За експлозију је утрошено 60 килограма ТНТ-а. Биће изграђен нови који ће заменити стари вијадукт, који такође боље одговара потребама војске.
Према Андрусу Мерилу, по много чему је члан три НАТО-а заправо чак и важнији од члана пет, који покреће заједничку одбрану НАТО-а, јер према члану три све земље морају имати независне одбрамбене способности којима могу допринети заједничкој одбрани.
Према Мериловом мишљењу, Естонија се сада налази у ситуацији у којој је у току војна ескалација (ширење) и где би напад на Естонију могао постати вероватнија опција него што је сада.
"Напад на Естонију може да се претвори у реалнију могућност него што је то био икада током наше независне историје. Хтели ми то или не, ако избије рат између НАТО-а и Русије, због нашег географског положаја, борбена дејства ће почети и на нашим просторима. Естонија је погранична земља. Ако почне рат, ионако ћемо изгубити једно или друго - људе, инфраструктуру, територију", рекао је он.
Према Мериловом мишљењу, лакше је заменити војне елементе, али и људе, него инфраструктуру као што су путеви, мостови, луке и железничке везе. Мерило је такође рекао да се "Балтички зид" који се сада гради не може поредити са Мажино линијом током Другог светског рата.
"Пре се ради о широким техничким могућностима које непријатељу могу отежати кретање. Путеве који се тренутно граде војска жели да уништи мало по мало током рата. Дакле, мора се наћи баланс између потреба рата и мирнодопских потреба", додао је он.
Генерал-мајор Андрус Мерило говорио је у Талину на семинару за естонске градитеље инфраструктуре. Његова отвореност изненадила је многе у Естонији. Многи су се такође питали да ли би сви естонски цивили заиста могли да буду пребачени у стране земље и, на пример, у суседну Финску?
У Естонији живи више од милион људи. У Естонији не постоје велика и модерна склоништа од бомби отворена за све цивиле, а она у овом тренутку не намерава да их гради, тако да је бекство једини начин да се цивилно становништво склони од рата.
Финскаби била најлогичнија земља у коју треба побећи, пошто Естонија има блиске бродске везе са Финском. Јужни сусед Летонија била би мање вероватна мета евакуације, јер ако Русија нападне Естонију, вероватно ће напасти и Летонију.
Пруга The Раил Балтиц која прелази преко Балтика могла би да транспортује цивиле у централну Европу, али неће бити завршена пре наредне деценије.
Србија Данас/Телеграф