EU PREŽIVELA BRITANIJU! Dok Kameron likuje, evo šta je sve IZNUDIO Briselu
Drama o ulozi Velike Britanije u Evropskoj uniji napokon okončana.
Britanski premijer Dejvid Kameron objavio je kasno sinoć da je s ostalim liderima Evropske unije ispregovarao istorijski dogovor koji daje Velikoj Britaniji "posebni status".
- Ispregovarao sam dogovor koji daje Ujedinjenom Kraljevstvu posebni status u EU. Sutra ću ga preporučiti vladi - objavio je Kameron medijim i preko Tvitera.
I have negotiated a deal to give the UK special status in the EU. I will be recommending it to Cabinet tomorrow. Press conference shortly.— David Cameron (@David_Cameron) February 19, 2016
Predsednik Europskog saveta Donald Tusk takođe je sinoć poručio kako je sporazum da se Britanija zadrži u Evropskoj uniji dobio jednoglasnu podršku svih 28 država članica Evropske unije.
- Dogovoreno je. Jednoglasna podrška za novi sporazum o Velike Britanije u EU - napisao je Tusk na Tviteru.
Šta je dogovoreno u Briselu?
Britanski premijer Dejvid Kameron izrazio je kasno sinoć zadovoljstvo postignutim dogovorom, istaknuvši da je postigao sve svoje pregovaračke ciljeve i da će dogovor predložiti svojoj vladi na usvajanje u subotu.
Dogovoren je paket reformi koje je tražila Velika Britanija pre referenduma na kojem će se britanski građani izjasniti žele li ostati ili izaći iz Evropske unije. S tim sporazumom premijer Kameron će voditi kampanju za ostanak u Evropskoj uniji na referendumu koji će najverovatnije biti održati 23. juna.
Pravno obvezujuća odluka sadrži eksplicitno izuzeće Velike Britanije iz odredbe zapisane u evropskim ugovorima o "sve tesnije povezanoj Uniji", zatim ustupke u pogledu socijalnih prava nebritanskih radnika i jamstvo da odredbe o bankovnoj uniji neće ići na štetu londonskog Sitija.
Premijer Kameron je tražio da tokom prve četiri godine radnici iz drugih zemalja članica koji dođu raditi u Veliku Britaniju nemaju pravo na socijalne naknade poput prava na socijalnu pomoć ili socijalno stanovanje. Takođe je želeo da ukine dečje dodatke za decu radnika koja su ostala u svojoj zemlji.
Kameron je uspeo da dobije zaštitnu klauzulu na sedam godina koja predviđa ograničenje socijalnih naknada. Takođe se uvodi indeksacija dečjih dodataka prema standardima države u kojoj dete živi, a ne prema standardima zemlje u kojoj roditelj radi. To može početi da se primjenjuje za novopridošle radnike odmah, a za sve ostale od 2020. godine. Britanija je takođe tražila mogućnost da grupa nacionalnih parlamenata može staviti veto na donošenje evropskih zakona.
Blokada predloženog EU zakona
Dogovoreno je da nacionalni parlamenti mogu zaustaviti neki evropski zakon ako ih ima 55 posto od 28 nacionalnih parlamenata, to jest njih 16.
Kameron je takođe tražio niz pravno obvezujućih načela, poput izričite odredbe da EU ima više od jedne valute, da zemlje koje nisu članice evrozone ne mogu biti žrtve diskriminacije u odnosu na zemlje koje dele zajedničku valutu i da britanski poreski obveznici ne plaćaju cenu kriza u evrozoni.
Međutim, postignuti dogovor ne omogućava Britaniji pravo veta na odluke evrozone.
Britanija je takođe tražila smanjenje evropske birokratije, slobodu kretanja kapitala, roba i usluga, što od početka nije predstavljalo problem za ostatak Unije.