ЕУ ПРЕЖИВЕЛА БРИТАНИЈУ! Док Камерон ликује, ево шта је све ИЗНУДИО Бриселу
Драма о улози Велике Британије у Европској унији напокон окончана.
Британски премијер Дејвид Камерон објавио је касно синоћ да је с осталим лидерима Европске уније испреговарао историјски договор који даје Великој Британији "посебни статус".
- Испреговарао сам договор који даје Уједињеном Краљевству посебни статус у ЕУ. Сутра ћу га препоручити влади - објавио је Камерон медијим и преко Твитера.
И хаве неготиатед а деал то гиве the УК специал статус ин the ЕУ. И will бе recommending ит то Цабинет tomorrow. Press цонференце shortly.— Давид Цамерон (@David_Cameron) February 19, 2016
Председник Еуропског савета Доналд Туск такође је синоћ поручио како је споразум да се Британија задржи у Европској унији добио једногласну подршку свих 28 држава чланица Европске уније.
- Договорено је. Једногласна подршка за нови споразум о Велике Британије у ЕУ - написао је Туск на Твитеру.
Шта је договорено у Бриселу?
Британски премијер Дејвид Камерон изразио је касно синоћ задовољство постигнутим договором, истакнувши да је постигао све своје преговарачке циљеве и да ће договор предложити својој влади на усвајање у суботу.
Договорен је пакет реформи које је тражила Велика Британија пре референдума на којем ће се британски грађани изјаснити желе ли остати или изаћи из Европске уније. С тим споразумом премијер Камерон ће водити кампању за останак у Европској унији на референдуму који ће највероватније бити одржати 23. јуна.
Правно обвезујућа одлука садржи експлицитно изузеће Велике Британије из одредбе записане у европским уговорима о "све тесније повезаној Унији", затим уступке у погледу социјалних права небританских радника и јамство да одредбе о банковној унији неће ићи на штету лондонског Ситија.
Премијер Камерон је тражио да током прве четири године радници из других земаља чланица који дођу радити у Велику Британију немају право на социјалне накнаде попут права на социјалну помоћ или социјално становање. Такође је желео да укине дечје додатке за децу радника која су остала у својој земљи.
Камерон је успео да добије заштитну клаузулу на седам година која предвиђа ограничење социјалних накнада. Такође се уводи индексација дечјих додатака према стандардима државе у којој дете живи, а не према стандардима земље у којој родитељ ради. То може почети да се примјењује за новопридошле раднике одмах, а за све остале од 2020. године. Британија је такође тражила могућност да група националних парламената може ставити вето на доношење европских закона.
Блокада предложеног ЕУ закона
Договорено је да национални парламенти могу зауставити неки европски закон ако их има 55 посто од 28 националних парламената, то јест њих 16.
Камерон је такође тражио низ правно обвезујућих начела, попут изричите одредбе да ЕУ има више од једне валуте, да земље које нису чланице еврозоне не могу бити жртве дискриминације у односу на земље које деле заједничку валуту и да британски порески обвезници не плаћају цену криза у еврозони.
Међутим, постигнути договор не омогућава Британији право вета на одлуке еврозоне.
Британија је такође тражила смањење европске бирократије, слободу кретања капитала, роба и услуга, што од почетка није представљало проблем за остатак Уније.