DOMINO EFEKAT: Kada jedna kompanija napusti Severno more, naftna industrija će biti u kolapsu
Naftna industrija u Severnom moru je u ozbiljnoj i neposrednoj opasnosti od kolapsa, jer vodeće energetske kompanije odlažu projekte zbog sunovrata cena nafte, prema zaključcima britanske Uprave za naftu i gas (OGA).
"Energetske kompanije koje posluju u tom regionu bi trebalo da udruže snage kako bi postale efikasnije i da bi suštinski izmenile neke od svojih radnih praksi u cilju održanja industrije", izjavio je šef OGA, Endi Semjuel, za britanski list "Fajnešel tajms", a prenosi Raša tudej.
Predsednik OGA, zadužen za oživljanje naftnog sektora, upozorio je na mogućnost "domino efekta", odnosno na to da kada jedna kompanija napusti područje Severnog mora na druge kompanije pada teret podele većih troškova održavanja infrastrukture.
"Dok u pojedinim naftnim nalazištima nekoliko kompanija deli troškove naftovoda i postrojenja za procesuiranje, bilo bi nemoguće za te kompanije da, u slučaju odlaska jedne ili više od njih, same snose troškove", izjavio je Semjuel.
Naftna industrija u Severnom moru je teško pogođena padom cena nafte za preko 50 odsto od juna prošle godine, a samo od januara do marta ove godine prihodi britanske vlade su pali 75 odsto na 168 miliona funti, uz gubitak od preko 5.000 radnih mesta u tom sektoru, prema podacima OGA.
Zbog pada cena nafte, najveće svetske energetske kompanije su odložile potrošnju 200 milijardi dolara na 46 vodećih naftnih i gasnih projekata, prema podacima konsultantske kompanije "Vud Mekenzi".