Ostaju i bez kuće zbog neplaćenih računa
Izvršitelji su krenuli u naplatu na adrese desetina hiljada građana koji ne plaćaju komunalije. Za beogradski "Infostan", uterivači naplaćuju obaveze iz aprila prošle godine, dok su već krenula utuženja za maj.
Ista stvar sa dugovima dešava se i malim i velikim dužnicima, jer se ne gleda iznos duga, već broj neplaćenih računa.
Izvršitelji imaju pravo da građanima, koji duguju za komunalije, telefonske račune i slično, uzmu od plate dve trećine, a sa ostatak novca treba da mu omogući da preživi mesec.
Izvršitelji koji insistiraju na maksimalnoj blokadi plata i penzija dužnika, mogu lako da oteraju u dužničko ropstvo. Ako lice, u najboljem slučaju, i ne ostane bez nekretnine (naravno, ako je "u igri" stambeni kredit), imaće narasle zatezne kamate, koje se mere stotinama evra.
Visina mesečne blokade može da se dogovori u neposrednom sastanku sa izvršiteljem i da se rata otplate svede na normalnu meru, rekao je za Večernje Novosti pravnik jedne međunarodne organizacije.
Uterivači dugova imaju pravo da se prvo oni namire, za učinjene usluge, a zatim da preduzeće traži svoj novac. Na kraju lanca su banke, ukoliko dužnik ima kredit ili kreditnu karticu.