Остају и без куће због неплаћених рачуна
Извршитељи су кренули у наплату на адресе десетина хиљада грађана који не плаћају комуналије. За београдски "Инфостан", утеривачи наплаћују обавезе из априла прошле године, док су већ кренула утужења за мај.
Иста ствар са дуговима дешава се и малим и великим дужницима, јер се не гледа износ дуга, већ број неплаћених рачуна.
Извршитељи имају право да грађанима, који дугују за комуналије, телефонске рачуне и слично, узму од плате две трећине, а са остатак новца треба да му омогући да преживи месец.
Извршитељи који инсистирају на максималној блокади плата и пензија дужника, могу лако да отерају у дужничко ропство. Ако лице, у најбољем случају, и не остане без некретнине (наравно, ако је "у игри" стамбени кредит), имаће нарасле затезне камате, које се мере стотинама евра.
Висина месечне блокаде може да се договори у непосредном састанку са извршитељем и да се рата отплате сведе на нормалну меру, рекао је за Вечерње Новости правник једне међународне организације.
Утеривачи дугова имају право да се прво они намире, за учињене услуге, а затим да предузеће тражи свој новац. На крају ланца су банке, уколико дужник има кредит или кредитну картицу.