Đukanović: Stabilnost na Balkanu više ne zavisi samo od EU i SAD
Predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Ðukanović ocenio je da je region trenutno prilično nestabilan imajući u vidu unutrašnje probleme vezane za implementaciju dogovora vlasti i opozicije u Makedoniji, najnovija dešavanja u Crnoj Gori, dugoročnu i permanentnu krizu u BiH i situaciju na Kosovu.
On, međutim, ne očekuje da bi ovi problemi mogli ozbiljnije destabilizovati Srbiju ili dovesti do šire destabilizacije regiona.
"Što se tiče Srbije pored toga što je jedna od vodećih država u procesu evropskih integracija, u njoj je u većoj meri sačuvana politička stabilnost," rekao je Ðukanović.
Napominjući da se sve što se dešava u jednoj zemlji preliva i na ostatak regije, Đukanović ističe da u ovom trenutku ipak nije spreman da tvrdi da će bilo koja od ovih trenutnih kriza u zemljama Zapadnog Balkana šire uticati na regionalnu stabilnost.
O eventualnom uticaju spoljnog faktora na ove krize Ðukanović podseća da je Balkan uvek bio pod uticajem spoljnih aktera.
"Ako imamo u vidu da je nakon Hladnog rata ojačana uloga SAD i EU, vidimo da se sad pojavljuju neki drugi akteri koji svakako utiču na stabilnost u regionu," rekao je on.
To su, po njegovim rečima, pre svega "Ruska Federacija, koja je uspela da na određeni način povrati uticaj u regionu i da time utiče na stabilnost ovih država".
"Njen uticaj je ojačao ne samo u Republici Srpskoj, imali smo prilike ranije da vidimo porast uticaja u Makedoniji, a nedavna zbivanja u Crnoj Gori mnogi analitičari povezuju sa ruskim faktorom", kažer Ðukanović dodajući da postoje i akteri van EU i SAD koji povremeno utiču na prilike u regiji, a jedan od njih je i Turska.
On zaključuje da je poshladnoratovska arhitektura Zapadnog Balkana podrazumevala presudan uticaj SAD i EU, a da je sada tu i uticaj drugih aktera poput Rusije i Turske - i svi oni imaju "svoje legitimne interese koji se preklapaju".