Ђукановић: Стабилност на Балкану више не зависи само од ЕУ и САД
Председник Центра за спољну политику Драган Ђукановић оценио је да је регион тренутно прилично нестабилан имајући у виду унутрашње проблеме везане за имплементацију договора власти и опозиције у Македонији, најновија дешавања у Црној Гори, дугорочну и перманентну кризу у БиХ и ситуацију на Косову.
Он, међутим, не очекује да би ови проблеми могли озбиљније дестабилизовати Србију или довести до шире дестабилизације региона.
"Што се тиче Србије поред тога што је једна од водећих држава у процесу европских интеграција, у њој је у већој мери сачувана политичка стабилност," рекао је Ђукановић.
Напомињући да се све што се дешава у једној земљи прелива и на остатак регије, Ђукановић истиче да у овом тренутку ипак није спреман да тврди да ће било која од ових тренутних криза у земљама Западног Балкана шире утицати на регионалну стабилност.
О евентуалном утицају спољног фактора на ове кризе Ђукановић подсећа да је Балкан увек био под утицајем спољних актера.
"Ако имамо у виду да је након Хладног рата ојачана улога САД и ЕУ, видимо да се сад појављују неки други актери који свакако утичу на стабилност у региону," рекао је он.
То су, по његовим речима, пре свега "Руска Федерација, која је успела да на одређени начин поврати утицај у региону и да тиме утиче на стабилност ових држава".
"Њен утицај је ојачао не само у Републици Српској, имали смо прилике раније да видимо пораст утицаја у Македонији, а недавна збивања у Црној Гори многи аналитичари повезују са руским фактором", кажер Ђукановић додајући да постоје и актери ван ЕУ и САД који повремено утичу на прилике у регији, а један од њих је и Турска.
Он закључује да је посхладноратовска архитектура Западног Балкана подразумевала пресудан утицај САД и ЕУ, а да је сада ту и утицај других актера попут Русије и Турске - и сви они имају "своје легитимне интересе који се преклапају".