Đukanović za FT: CG je utrostručila BDP
Crna Gora, nekada najmanje razvijena jugoslovenska republika, u poslednjih deset godina je utrostručila BDP po stanovniku na više od 7.000 dolara, izjavio je premijer Milo Ðukanović.
On je, u intervjuu za britanski Financial Times, kazao da je od obnove nezavisnosti Crne Gore 2006. godine ostvaren konzistentan i značajan napredak na polju ekonomije.
To smo postigli liberalizacijom propisa o poslovanju, fokusirajući se na atraktivnu politiku stranih direktnih investicija. Uveli smo elektronsku registraciju preduzeća, pojednostavljene carinske i propise o stečaju i, kroz Zakon uspostavili niz zaštitnih mera za strane investitore, naveo je crnogorski premijer.
Kao rezultat, kako je dodao, Crna Gora beleži rast stranih direktnih investicija sa 52 miliona evra u 2004. na 330 miliona evra u 2013. godini, čemu su, po njegovim rečima, uglavnom doprinele investicije iz država EU, Švajcarske i Rusije.
"Iznos stranih direktnih investicija kod nas je, mereno postotkom BDP, među najvišim u Evropi i predstavlja, u proseku, 20 odsto u poslednjih šest godina", precizirao je Ðukanović.
Napominjući da je počela realizacija nekih velikih projekata koji podržavaju srednjoročni rast Crne Gore, on je naveo da tu spada podmorski energetski kabl između Crne Gore i Italije, projekat italijanske Terne vredan 800 miliona evra, koji treba da bude završen do 2017. i širenje TE Pljevlja, vredno oko 350 miliona evra, što treba da uveća kapacitet proizvodnje za 30 odsto.
Ostali projekti uključuju Jadransko-jonski gasovod, koncesije za priobalno istraživanje nafte i gasa, kao i dva značajna projekta za unapređenje saobraćajnih veza između Crne Gore i EU, autoput Bar-Beograd i železničku prugu Bar-Budimpešta, dodao je crnogorski premijer.
Ðukanović je ukazao i na ključne investicije stranih ulagača u crnogorski turizam, aktuelne i one koje u u planu, a čija vrednost se kreće oko 2,4 milijarde evra, što je gotovo dve trećine crnogorskog BDP.
Predsednik Vlade Crne Gore je takođe ocenio da slabo razvijene saobraćajne i trgovinske veze usporavaju regionalnu ekonomsku saradnju i da izgradnja prekograničnih saobraćajnih deonica, konkretno Jadransko-jonskog puta, zahteva značajna ulaganja koja prevazilaze individualne kapacitete država u regionu.
Iz ovog razloga inicijativa za razvoj infrastrukture na Balkanu, koju je u avgustu na sastanku u Berlinu snažno podržala kancelarka Angela Merkel, predstavlja ključni korak u pravom smeru, kojim se dalje produbljuju politička i ekonomska integracija regiona, zaključio je Ðukanović.