Ђукановић за ФТ: ЦГ је утростручила БДП
Црна Гора, некада најмање развијена југословенска република, у последњих десет година је утростручила БДП по становнику на више од 7.000 долара, изјавио је премијер Мило Ђукановић.
Он је, у интервјуу за британски Финанциал Тимес, казао да је од обнове независности Црне Горе 2006. године остварен конзистентан и значајан напредак на пољу економије.
То смо постигли либерализацијом прописа о пословању, фокусирајући се на атрактивну политику страних директних инвестиција. Увели смо електронску регистрацију предузећа, поједностављене царинске и прописе о стечају и, кроз Закон успоставили низ заштитних мера за стране инвеститоре, навео је црногорски премијер.
Као резултат, како је додао, Црна Гора бележи раст страних директних инвестиција са 52 милиона евра у 2004. на 330 милиона евра у 2013. години, чему су, по његовим речима, углавном допринеле инвестиције из држава ЕУ, Швајцарске и Русије.
"Износ страних директних инвестиција код нас је, мерено постотком БДП, међу највишим у Европи и представља, у просеку, 20 одсто у последњих шест година", прецизирао је Ђукановић.
Напомињући да је почела реализација неких великих пројеката који подржавају средњорочни раст Црне Горе, он је навео да ту спада подморски енергетски кабл између Црне Горе и Италије, пројекат италијанске Терне вредан 800 милиона евра, који треба да буде завршен до 2017. и ширење ТЕ Пљевља, вредно око 350 милиона евра, што треба да увећа капацитет производње за 30 одсто.
Остали пројекти укључују Јадранско-јонски гасовод, концесије за приобално истраживање нафте и гаса, као и два значајна пројекта за унапређење саобраћајних веза између Црне Горе и ЕУ, аутопут Бар-Београд и железничку пругу Бар-Будимпешта, додао је црногорски премијер.
Ђукановић је указао и на кључне инвестиције страних улагача у црногорски туризам, актуелне и оне које у у плану, а чија вредност се креће око 2,4 милијарде евра, што је готово две трећине црногорског БДП.
Председник Владе Црне Горе је такође оценио да слабо развијене саобраћајне и трговинске везе успоравају регионалну економску сарадњу и да изградња прекограничних саобраћајних деоница, конкретно Јадранско-јонског пута, захтева значајна улагања која превазилазе индивидуалне капацитете држава у региону.
Из овог разлога иницијатива за развој инфраструктуре на Балкану, коју је у августу на састанку у Берлину снажно подржала канцеларка Ангела Меркел, представља кључни корак у правом смеру, којим се даље продубљују политичка и економска интеграција региона, закључио је Ђукановић.