Đurić: Odmerena reakcija Vučića je NAJVEĆI ŠAMAR onima koji žele sukobe
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je danas da napad na srpskog premijera Alekandra Vučića u Potočarima predstavlja pokušaj šire destabilizacije regiona, dodajući da niko sada sa sigurnošću ne može da garantuje da novi incidenti nisu mogući.
"Mislim da je napad na predsednika vlade pokušaj šire destabilizacije našeg regiona... zaista ne verujem u slučajnosti, da imamo takvu seriju događaja - od oslobađanja Nasera Orića, rezolucije koja je predložena bez ikakvih konsultacija, do sada pokušaja fizičkog nasrtaja i bezmalo linča i likvidacije srpske delegacije predvođene predsednikom vlade", istakao je Ðurić.
On je poručio i da je odmerena reakcija predsednika Vlade Srbije na ono što se tamo desilo "najveći šamar i udarac onima koji žele ratnu politiku, sukobljavanje i probleme".
Ðurić je rekao da je nekolicina veoma nerazumnih poteza poput ovog jučerašnjeg, koji je bio "najskandalozniji i najbrutalniji", doveo situaciju do usijanja.
"Ako imate ljude koji razmišljaju na pogrešan način, koji svojim postupcima poput ovog jučerašnjeg, pokazuju da ne razumeju šta je ono što je najpotrebnije ljudima u ovom regionu, onda moram da kažem da ta neodgovornost veoma zabrinjava", kazao je Ðurić.
Napad na premijera uneo veliki nemir među građane
On je dodao da je jučerašnji napad na predsednika srpske vlade uneo veliki nemir i među naše građane na KiM, koji su i pre toga bili uznemireni zbog toga što je i Hašim Tači izrazio želju da prisustvuje komemoraciji u Srebrenici.
Ðurić smatra da je način na koji je rukovodstvo BiH pristupilo organizaciji tog skupa bezmalo skandalozan i zaslužuje ne samo najoštriju osudu, već i ištragu i političku i krivičnu odgovornost onih koji su takve propuste načinili.
Prema njegovim rečima, kao da neko želi da stvori uslove za novo sukobljavanje Srba i Bošnjaka na ovim prostorima.
"Nama je apsolutno u interesu da očuvamo stabilnost, mir i normalnu saradnju i zbog toga ruka koja je ispružena od strane Srbije, predsednika njene vlade, ostaće ispružena, i sasvim sigurno među muslimanima, odnosno Bošnjacima u BiH, preovlađuju razumni ljudi koji uviđaju značaj toga da ta ruka bude prihvaćena", zaključio je Ðurić.
Kada je reč o napadima na povratnike u metohijska mesta, Ðurić je kazao da je to posledica nespremnosti i neiskrenosti dela albanskih političara u procesu normalizacije.
"Mi znamo odlično da jučerašnji ratni komandanti, danas političari u našoj južnoj pokrajini imaju ogroman uticaj na različite ekstremističke grupe i ne postoji dovoljna politička volja i signali da su ti napadi neprihvatljivi", kazao je Ðurić, koji očekuje da će zalaganjem predstavnika Srba na KiM i Vlade Srbije situacija biti bolja od druge polovine godine.
Govoreći o nasatavku dijaloga u Briselu, Ðurić je rekao da su međunarodne okolnosti za Srbiju mnogo povoljnije, da najuticajnije zemlje članice prepoznaju nameru da u dobroj veri sprovodi sporazum, i da je sada veći deo tereta na albanskoj strani. "Očekujem da nastavak dijaloga upravo bude oko uspostavljanja Zajednice srpski opština", kazao je Ðurić.