Ђурић: Одмерена реакција Вучића је НАЈВЕЋИ ШАМАР онима који желе сукобе
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да напад на српског премијера Алекандра Вучића у Поточарима представља покушај шире дестабилизације региона, додајући да нико сада са сигурношћу не може да гарантује да нови инциденти нису могући.
"Мислим да је напад на председника владе покушај шире дестабилизације нашег региона... заиста не верујем у случајности, да имамо такву серију догађаја - од ослобађања Насера Орића, резолуције која је предложена без икаквих консултација, до сада покушаја физичког насртаја и безмало линча и ликвидације српске делегације предвођене председником владе", истакао је Ђурић.
Он је поручио и да је одмерена реакција председника Владе Србије на оно што се тамо десило "највећи шамар и ударац онима који желе ратну политику, сукобљавање и проблеме".
Ђурић је рекао да је неколицина веома неразумних потеза попут овог јучерашњег, који је био "најскандалознији и најбруталнији", довео ситуацију до усијања.
"Ако имате људе који размишљају на погрешан начин, који својим поступцима попут овог јучерашњег, показују да не разумеју шта је оно што је најпотребније људима у овом региону, онда морам да кажем да та неодговорност веома забрињава", казао је Ђурић.
Напад на премијера унео велики немир међу грађане
Он је додао да је јучерашњи напад на председника српске владе унео велики немир и међу наше грађане на КиМ, који су и пре тога били узнемирени због тога што је и Хашим Тачи изразио жељу да присуствује комеморацији у Сребреници.
Ђурић сматра да је начин на који је руководство БиХ приступило организацији тог скупа безмало скандалозан и заслужује не само најоштрију осуду, већ и иштрагу и политичку и кривичну одговорност оних који су такве пропусте начинили.
Према његовим речима, као да неко жели да створи услове за ново сукобљавање Срба и Бошњака на овим просторима.
"Нама је апсолутно у интересу да очувамо стабилност, мир и нормалну сарадњу и због тога рука која је испружена од стране Србије, председника њене владе, остаће испружена, и сасвим сигурно међу муслиманима, односно Бошњацима у БиХ, преовлађују разумни људи који увиђају значај тога да та рука буде прихваћена", закључио је Ђурић.
Када је реч о нападима на повратнике у метохијска места, Ђурић је казао да је то последица неспремности и неискрености дела албанских политичара у процесу нормализације.
"Ми знамо одлично да јучерашњи ратни команданти, данас политичари у нашој јужној покрајини имају огроман утицај на различите екстремистичке групе и не постоји довољна политичка воља и сигнали да су ти напади неприхватљиви", казао је Ђурић, који очекује да ће залагањем представника Срба на КиМ и Владе Србије ситуација бити боља од друге половине године.
Говорећи о насатавку дијалога у Бриселу, Ђурић је рекао да су међународне околности за Србију много повољније, да најутицајније земље чланице препознају намеру да у доброј вери спроводи споразум, и да је сада већи део терета на албанској страни. "Очекујем да наставак дијалога управо буде око успостављања Заједнице српски општина", казао је Ђурић.