25 godina od odlaska Danila Kiša
Navršava se četvrt veka od smrti Danila Kiša (1935-1989), a u sklopu obeležavanja uspomene na velikog književnika, nedavno je u najmlađem beogradskog naselju "Stepa Stepanović" otvorena osnovna škola koja nosi njegovo ime.
U Beogradu i inostranstvu izvodi se predstava "Grobnica za Borisa Davidoviča" kao regionalni pozorišni projekat, a uskoro će biti objavljena i Kišova sabrana dela.
Preminuo je u Parizu 15. oktobra 1989., sahranjen je u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu.
Kiš je bio romansijer, pripovedač, esejista, dramski pisac, prevodilac sa francuskog, ruskog i mađarskog jezika. Bio je član SANU, diplomirao je svetsku književnost u Beogradu.
Bio je dramaturg pozorišta "Atelje 212" i lektor za srpski jezik u Strazburu, Bordou i Lilu.
Dela: romani "Psalam 44", "Mansarda", "Bašta, pepeo", "Peščanik", "Grobnica za Borisa Davidoviča", pripovetke "Rani jadi", "Enciklopedija mrtvih", drama "Elektra 70", polemički spis "Čas anatomije".
Počeo je kao pesnik, a potom se okrenuo prozi kojom je u drugoj polovini 20. veka izveo poetički preokret u srpskoj književnosti.
Predstava po njegovom romanu "Grobnica za Ivana Davidoviča", u režiji Ivice Buljana, premijerno je izvedena 21. jula na Mitelfestu u Chividaleu, Italija, a u Beogradu, krajem septembra, u Bitef-teatru, i u sklopu 48. po redu pozorišnog festivala Bitef.
Taj kompleksan Kišov tekst dat je u vidu epizoda koje hronološki prate životni put revolucionara B.D. Novskog, kroz scene pune nasilja, erotike, nagosti, žive muzike, vatre i leda na pozornici.
Predstava je nastala u koprodukciji Hartefakta, Mini-teatra Ljubljana, Bitef teatra, Novog kazališta Zagreb, CZKD Beograd, Festivala Zadar snova i u saradnji sa Ministarstvom kulture Srbije u okviru projekta obeležavanja stogodišnjice početka Prvog svetskog rata.
Kišovo ime nose i srednja škola u Budvi (Crna Gora), ulice u Novom Sadu, Beogradu, Podgorici, Vršcu, kao i biblioteka u Vrbasu, i Narodna biblioteka u Tesliću.
U Kišovoj rodnoj Subotici uspomenu čuvaju Gradska knjižara i Fondacija za omladinsku kulturu.