DVE GODINE, OSAM MESECI I DVADESET OSAM NOĆI: Priča koja će vas oduševiti
Kao što i sam naslov romana Salmana Ruždija kaže - ovo je priča o vremenu, i to o vremenu krize i traje tačno dve godine, osam meseci i dvadeset osam noći. Kada to vreme saberemo, dobijemo tačno hiljadu i jednu noć, pa je očigledno da se autor poigrava pričom o čuvenoj Šeherezadi.
''Ovo je priča o jednoj džiniji, velikoj princezi džinova poznatoj kao Princeza Munja, zbog veštine baratanja gromovima, a koja je jednom davno zavolela smrtnog muškarc, još u XII veku, kako bismo mi rekli, i o njenom mnogobrojnom potomstvu, o njenom povratku u svet posle dugog odsustva, kada se ponopvo zaljubila, a potom ponovo pošla u rat. Ovo je takođe priča o mnogobrojnim drugim džinovima, muškim i žensim, letećim i puzećim, dobrim, lošim i nezainteresovanim za moralne vrednosti; i o vremenu krize, vremenu van vremena koje mi nazivamo vremenom čudnovatosti, a koje je potrajalo dve godine, osam meseci i dvadeset osam noći, to jest hiljadu noći i još jednu pride. I da, živeli smo još hiljadu godina od tih dana, ali nas je to vreme zauvek izmenilo. Da li nabolje ili nagore, to će naša budućnost tek pokazati'', stoji u uvodnom delu romana. ''Dve godine, osam meseci i dvadeset osam noći'' Salmana Ruždija.
I zaista, princeza džinova obeležiće ovaj roman učinivši ono što baš i nije tipično za džinove - zaljubiće se u čoveka, genijalnog filozofa Ibn Ružda, koji je istorijska lišnost i izrodiće mnogo dece dvostruke prirode, džinovske i ljudske. Priča će se zakomplikovati onog trenutka kada jedan filozof dobije priliku da upotrebi čarobnu lampu, što je opet veza sa delom ''Hiljadu i jedan noć'' i Aladinovom čarobnom lampom.
''Roman nije dugačak, kao da sam pročistio grlo. Najzad sam naučio da ćutim'', rekao je Salman Ruždi komentarišući ovaj roman.
Čuveni pisac koji je celom svetu postao poznat kada je na njega bačena fatva zbog romana ''Satanski stihovi'', gde je proroka Muhameda opisao kao običnog čoveka od krvi i mesa, poznat je po magičnom realizmu, a neguje svoju formu i ovom delu, pa kritičari ovaj roman svrstavaju u naučnu fanstastiku.
Međutim, čak i da niste ljubitelj ovakvog vida književnosti, ovaj roman vas neće nervirati nerealnim svetom - sve je nenametljivo i savršeno funkcionalno u svetu književnog dela, što otkriva pažljivo planiranu unutrašnju strukturu.