EGZOTIČNI AFRODIZIJAK: Srbi iz Azije švercuju zmije u rakiji
Ono što su u Srbiji klekovača i lincura, u Aziji je „snake wine“, alkoholno piće sa zmijom, škorpijom ili gušterom.
Ovo piće izazvalo je u Srbiji veliku pažnju javnosti kada je za nedelju dana oduzeto šest flaša turistima koji su se vraćali iz Azije. Iako je predstavljen kao ilegalni egzotični afrodizijak, istina je da se „snake wine“ koristi u Kini, Vijetnamu i širom jugoistočne Azije kao lek, a prvi zapisi o korišćenju ovog pića zabeleženi su u Kini 1.000 godina pre nove ere.
Blic je kontaktirao sa jednim od brojnih sajtova preko kojih se „snake wine“ prodaje zainteresovanima širom sveta i saznao da jedna flaša košta od 90 do 145 evra, u zavisnosti od toga da li je unutra, uz lekovito bilje, samo zmija, ili zmija za čija je usta zakačena škorpija.
"Zmije dolaze sa registrovane farme u Vijetnamu. Najbolje je kada se koriste otrovne zmije. Koristimo pirinčano vino jer ono ima visok procenat alkohola koji deaktivira otrov, ali ostaju mirisi i esencije. Zmije u alkoholu fermentišu nekoliko meseci pre nego što je napitak spreman za korišćenje," kaže Tomas Grin, distributer ovog pića.
Kim Li, trgovac iz Kine, kaže da skoro svaka kuća u Kini ima u bifeu „snake wine“.
"To je kod nas lek i ne bi trebalo bi da se pije više od jedne male čaše za rakiju dnevno, ali priznajem da ga pijemo i kada nismo bolesni i da popijemo više od jedne čašice," izjavio je Li.
Veruje se da zmije poseduju lekovita svojstva i da ovo piće leči sve, od dalekovidosti i gubitka kose do reume i bolova u leđima, i povećava seksualnu moć.
"Oni hrabriji mogu čak i da pojedu neki deo zmije, poput bešike, očiju ili stomaka, ali najčešće se to ne radi. Piće nema rok trajanja, ali da bi zmija ostala u dobrom stanju, potrebno je da stalno bude prekrivena alkoholom," kaže Grin.
Ovo piće je u mnogim zemljama ilegalno, jer su životinje koje su ubijene da bi ono nastalo zaštićene. Tako je i u Srbiji.
"Zbog verovanja da delovi divljih biljaka i životinja imaju lekovita svojstva, ljudi ih u Aziji masovno konzumiraju. Nažalost, često se konzumiraju i kritično ugrožene vrste, poput zmija, tigrova, nosoroga," kažu u Ministarstvu poljoprivrede.