ЕГЗОТИЧНИ АФРОДИЗИЈАК: Срби из Азије шверцују змије у ракији
Оно што су у Србији клековача и линцура, у Азији је „снаке wine“, алкохолно пиће са змијом, шкорпијом или гуштером.
Ово пиће изазвало је у Србији велику пажњу јавности када је за недељу дана одузето шест флаша туристима који су се враћали из Азије. Иако је представљен као илегални егзотични афродизијак, истина је да се „снаке wine“ користи у Кини, Вијетнаму и широм југоисточне Азије као лек, а први записи о коришћењу овог пића забележени су у Кини 1.000 година пре нове ере.
Блиц је контактирао са једним од бројних сајтова преко којих се „снаке wine“ продаје заинтересованима широм света и сазнао да једна флаша кошта од 90 до 145 евра, у зависности од тога да ли је унутра, уз лековито биље, само змија, или змија за чија је уста закачена шкорпија.
"Змије долазе са регистроване фарме у Вијетнаму. Најбоље је када се користе отровне змије. Користимо пиринчано вино јер оно има висок проценат алкохола који деактивира отров, али остају мириси и есенције. Змије у алкохолу ферментишу неколико месеци пре него што је напитак спреман за коришћење," каже Томас Грин, дистрибутер овог пића.
Ким Ли, трговац из Кине, каже да скоро свака кућа у Кини има у бифеу „снаке wine“.
"То је код нас лек и не би требало би да се пије више од једне мале чаше за ракију дневно, али признајем да га пијемо и када нисмо болесни и да попијемо више од једне чашице," изјавио је Ли.
Верује се да змије поседују лековита својства и да ово пиће лечи све, од далековидости и губитка косе до реуме и болова у леђима, и повећава сексуалну моћ.
"Они храбрији могу чак и да поједу неки део змије, попут бешике, очију или стомака, али најчешће се то не ради. Пиће нема рок трајања, али да би змија остала у добром стању, потребно је да стално буде прекривена алкохолом," каже Грин.
Ово пиће је у многим земљама илегално, јер су животиње које су убијене да би оно настало заштићене. Тако је и у Србији.
"Због веровања да делови дивљих биљака и животиња имају лековита својства, људи их у Азији масовно конзумирају. Нажалост, често се конзумирају и критично угрожене врсте, попут змија, тигрова, носорога," кажу у Министарству пољопривреде.