Zašto je Vranje ekonomski privlačno?
Financial times je svrstao Vranje u grupu od 10 malih gradova u Evropi koji su privlačni za investitore. Glavni razlog je nizak trošak poslovanja.
Vranje je dobilo titulu "Opština budućnosti" od Kluba privrednih novinara, Centra za razvoj malih i srednjih preduzeća u Beogradu i Agrobanke, a od NALED-a je dobio titulu Vranje - grad sa povoljnom poslovnom klimom.
To potvrđuju i investicije kompanija BAT, Kenda Farben, Sanch, GEOX, Danny Style, Helenic petroleum, OMV, Lukoil.
No, da bi grad zavredio sve ove titule bilo je potrebno i da gradska uprava i administracija otvore put biznisu.
Investitori, domaći i strani, koji zaposle 20 i više radnika ne plaćaju komunalnu taksu na isticanje firme u periodu od 3 godine za novoistaknutu firmu.
Takođe, investitori koji vrše direktne investicije od posebnog značaja na teritoriji Grada Vranja oslobađaju se plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
Grad obuće
Legendarna fabrika Koštana nekada je bila lider regiona, proizvodeći 30.000 pari obuće dnevno. Sada je isčezla sa privredne mape Vranja. No, obućarstvo se u ovom gradu probudilo. "Sanch", "Doo Mladenović", "Herc", "Minex", "Denis stil" , "Jokes", "NBS", "Dacio", "Dona line", sve su ovo firme koje se bave izradom obuće.
Da je u pitanju ozbiljan biznis, potvrđuju i narudžbine koje dobijaju i od svetskih renomiranih proizvođača kao što je Luj Viton.