EKSKLUZIVNO NA SRBIJI DANAS: Ovo je Aleksin zakon, Srbijo, PODRŽI! (pdf)
Dragana Ćorić, pravnik iz Novog Sada, sa svojim timom, uradila je nacrt Aleksinog zakona, koji bi trebalo da strože reguliše vršnjačko nasilje u školama. Na našem portalu ekskluzivno pročitajte nacrt ovog zakona.
Pod objedinjenim terminom „Aleksin zakon“ nalaze se predlozi za promenu opštih pravnih akata, koji uređuju različite oblasti ali im zajednički imenitelj po našem mišljenju može biti borba protiv vršnjačkog nasilja, kaže se u nacrtu.
Zakon nosi ime Alekse Jankovića iz Niša, koji je izvršio samoubistvo 2011, godine, nakon 8 meseci vršnjačkog nasilja. Iako su roditelji na sve načine tražili pomoć škole i institucija, POMOĆ JE IZOSTALA!
Ipak, svi zaposleni koji su tada radili u Aleksinoj školi, i dalje rade bez posledica, u prosveti, a kaznu koju je škola dobila, platili smo mi, poreski obaveznici. To mora da se promeni.
Četiri godine kasnije, Bojan i Dragana, Aleksini roditelji, smogli su snage da se bore, da u javnost izađu sa svojom pričom kroz akciju "Drug nije meta", pa je zbog ogromne podrške javnosti rođena inicijativa da se naprave izmene zakona, koje bi pojačale odgovornost i kazne za nadležne u školama, koje ne postupaju kako zakon nalaže u slučajevima nasilja.
Portal Srbija Danas i akcija "Drug nije meta", koju smo pokrenuli upravo zbog dece, koja su naša budućnost, apeluje na javnost i ostale medije da nam se pridruže u misiji, da ALEKSIN ZAKON bude usvojen, i da naš podmladak bude zaštičen!
Aleksina porodica i prijatelji uradili su sve što je bilo do njih, sada se nadamo da će nadležni imati sluh za ove zakonske promene, koje su nam neophodne!
- U nacrtu su predviđene kazne za neodogovorne roditelje nasilnika koji se ne odazivaju pozivima škola i ne žele da sarađuju.
- Predložena nova i drugčija kazna za učenike, počinioce nasilja, ali i za nastavnike i direktore koji ne reaguju na vršnjacko nasilje.
- Veće uključenje učeničkog parlamenta kao i pedagoško psihološke službe.
#podržialeksinzakon #drugnijemeta
Pročitajte nacrt Aleksinog zakona