EVROLIGA: Zvezdi Barsa krupan zalogaj

23.01.2015. 23:23
Zvezda
Zvezda / Izvor: MN Press

Crveno-beli nisu uspeli da iznenade na gostovanju u Kataloniji. Ključni momenat utakmice bila je serija Barselone 12-0 krajem druge četvrtine.

Crvene zvezda nije uspela da napravi iznenađenje u „Blaugrani“! Crveno-beli poraženi su od Barselone rezultatom 92:77 (27:21, 22:17, 21:21, 22:18) u meču četvrtog kola Top 16 faze Evrolige.

Katalonski gigant ipak je bio preveliki zalogaj za lidera ABA lige iako je zvezda pružila jednu od najboljih partija u dosadašnjem toku druge faze takmičenja. Zvezda se odlično držala sve do završnice drugog perioda kada je u potpunom rezultatskom egalu usledila serija domaćih od 12-0, posle koje se Barselona odlepila i, uprkos izostanku Huana Karlosa Navara i Breda Olesona, prednost rutinski čuvala do samog kraja.

Najefikasniji pojedinac u redovima našeg tima bio je Jaka Blažič sa 13 poena, Boban Marjanović zabeležio je 12 koševa (7sk), Markus Vilijams 11 (3as), a Stefan Jović 10 (5sk, 3as, 3ul). U redovima pobednika Aleks Abrines postigao je 15 koševa, Ante Tomić zabeležio je „dabl-dabl“ sa 12 poena i 10 skokova, a 12 poena zabeležio je i Mario Hezonja (5sk).

Crveno-beli su porazom u Španiji ostali jedini tim bez pobede u grupi F, dok se barselona drugom pobedom pridružila Panatinaikosu, Galatasaraju i Albi na deobi trećeg mesta. Zvezda će u narednom kolu u četvrtak dočekati Albu u dvorani „Pionir“, dok Barselona narednog petka dočekuje Žalgiris.

BARSELONA: Doelman 11 (5sk, 3as), Hakanson, Hezonja 12 (5sk), Uertas 11 (7as), Abrines 15, Satoranski 5, Plajs 8, Tomas 10, Džekson, Lampe 8 (5sk), Nahbar, Tomić 12 (10sk, 4as). Trener: Ćavi Paskval.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 11 (3as, iz igre 3/7, sl. bacanja 4/4), Rebić, Dangubić 2, Mitrović 6 (iz igre 1/6), Lazić 7, Blažič 13 (2sk, 3il, iz igre 6/10), Kalinić 9, Marjanović 12 (7sk, za dva 5/11), Tejić 3, Dženkins 2, Jović 10 (5sk, 3as, 3ul, za dva 5/6), Cirbes 2 (5sk, 3il). Trener: Dejan Radonjić.

EVROLIGA - Top 16, 4. kolo

Grupa E

Galatasaraj – ALBA 65:75

Real Madrid – Panatinaikos 83:65

Žalgiris – Makabi 66:73

Barselona - Crvena zvezda 92:77

TABELA: Real Madrid 4-0, Makabi 3-1, Barselona 2-2, Panatinaikos 2-2, Galatasaraj 2-2, Alba 2-2, Žalgiris 1-3, Crvena zvezda 0-4.

TOK MEČA:

Zvezda je startovala veoma hrabro. Oba tima izvanredno su šutirala na početku utakmice, pa je posle samo pet minuta igre rezultat bio 15:15. Crveno-beli su čuvali priključak, a odlični su u tim momentima bili Marjanović i Vilijams uz odličan šut (Marjanović 3/3 za dva, Vilijams 4/4 sa penala). Ipak, domaći u samoj završnici prvog perioda prave seriju 8-0 i na prvi dvominutni odmor odlaze sa prednošću od 27:21.

Crveno-beli odlično počinju i drugi deo igre, Mitrović i Jović doneli su Zvezdi priključak i samo dva poena zaostatka na isteku 12. minuta (27:25). Zvezda je sjajno branila napade moćnog katalonskog sastava pa je u prvih četiri i po minuta drugog dela samo Tibor Plajs poentirao za domaći sastav, a košem Kalinića na 4:25 minuta do poluvremena beogradski tim stigao je do izjednačenja (31:31). Međutim, Barsa je u samoj završnici prve polovine utakmice zaigrala pucački izvanredno i serijom trojki i brzih kontranapada napravila seriju 12-0 kojom je na veliki odmor otišla sa prednošću od 11 poena – 49:38.

Stečenu prednost bordo-plavi su čuvali i u nastavku. Zvezda je pokušala da uhvati priključak, ali je Barsa održavala od osam do 12 poena. Katalonci su zahvaljujući raspoloženim Uertasu i Abrinesu čuvali prednost sa petnaestominutnog odmora do samog kraja trećeg perioda, a tim Dejana Radonjića nije uspevao da pronađe način da uhvati priključak sa izuzetno raspoloženim domaćinom.

Zvezda je poslednji put jednocifreni zaostatak imala početkom poslednjeg perioda kada je Stefan Jović vezao četiri poena (72:63). Tada je usledila nova serija Barselone od 7-0, pa je domaćin otišao na nedostižnih 79:63 na 5:43 minuta do kraja, čime je pobednik definitivno rešen.