Britanski parlament usvojio zakon o referendumu o napuštanju EU
LONDON- Poslanici britanskog parlamenta su danas većinom glasova podržali zakonodavni plan nove konzervativne vlade, koji uključuje i zakon o održavanju referenduma o napuštanju Evropske unije, objavili su britanski mediji.
O tom zakonodavnom planu, koji je prošle nedelje u parlamentu predstavila kraljica Elizabeta II, poslanici su debatovali šest dana pre nego što je konačno usvojen, prenela je agencija AFP.
Današnje glasanje, koje je okončano sa 326 glasova za i 279 glasova protiv zakonodavnog plana, predstavljalo je prvi test za novu vladu premijera Dejvida Kamerona, a usledilo je nakon što je ministar finansija Džordž Ozborn predstavio plan za uvođenje novih mera štednje i potpunu privatizaciju kompanije "Rojal mejl".
Mere za pomoć Britancima iz "srednje klase"
Kraljica je u svom govoru održanom 27. maja zvanično objavila političke mere poput održavanja referenduma do kraja 2017, kao i mere za pomoć Britancima iz takozvane srednje klase, uključujući više sati besplatnog vrtića za decu, veću potrošnju u zdravstvu i obećanje da u narednih pet godina neće biti povećanja tri različita poreza.
Levičarske organizacije planiraju da organizuju proteste tokom leta, posebno protiv plana nove vlade da smanji socijalna davanja za 12 milijardi funti (17 milijardi evra).
Vlada u Londonu takođe uvodi nova ovlašćenja za zabranu "ekstremističkih organizacija", koje se smatraju odgovornima za radikalizaciju.
Konzervativna stranka ima tesnu većinu u donjem domu britanskog parlamenta, koji broji ukupno 650 poslanika, pa bi mogla da ima problema prilikom usvajanja pojedinih spornih predloga zakona ukoliko svi poslanici iz njenih redova ne budu glasali jednoglasno.