Islamsku državu Arapima je obećao Britanac
Da biste znali o čemu je reč, morate te se barem malo upoznati sa istorijom Bliskog istoka, holivudskim blokbasterom i jednim veoma važnim dogovorom velikih sila tokom Prvog svetskog rata.
Ako niste upoznati sa Sajks-Pikot dogovorom, ne možete u potpunosti razumeti ni Islamsku državu, pa čak ni zašto Izrael i Palestina nikada neće moći da postignu rešenje dve države. Mnogi se, ipak, vraćaju samo do 1948. godine i nastanka moderne države Izrael kada se bave istorijom konflikata na Bliskom istoku. Međutim, potrebno je vratiti se čak do 1916. godine, u vreme Prvog svetskog rata.
''Lorens od Arabije'' i Prvi svetski rat
Poslednja velika "Islamska država", na čijem čelu se nalazio muslimanski verski lider, bilo je Osmansko carstvo. Kako je ono bilo na strani Centralnih sila u Prvom svetskom ratu, bilo je legitiman cilj saveznika, a naročito Britanije koja se plašila da će Osmanlije zatvoriti ključne plovidbene puteve na Mediteranu, što bi nanelo veliki udarac britanskoj ekonomiji, ali i francuskoj takođe. Zbog toga, Osmansko carstvo je trebalo neutralizovati.
Tada, Velika Britanije šalje oficira po imenu Tomas Edvard Lorens, koje je dobro poznavao oblasti Levanta i Mesopotamije, i po kojem je godinama kasnije snimljen čuveni film: ''Lorens od Arabije''. T. E. Lorens je imao zadatak da ubedi Arape da bore protiv Osmanskog carstva. I tek pošto je obećao Arapima vlast nad novim kraljevstvom, znatno uvećanom Sirijom, koja bi obuhvatala teritoriju današnje Sirije, Libana, Izraela, kao i delove Iraka i Jordana, postigao je svoj cilj. Ovaj trenutak je tačka od koje trebate poći kada istražujete koren bliskoistočnih konflikata.
Time dolazim i do glavnom problema – Britanija nikada nije imala nameru da svoje obećanje ispuni! Jednostavno, nameravali su samo da iskoriste Arape kako bi zaštitili sopstvene interese i usput onesposobili kontrolu Osmanlija nad svojom teritorijom. Reklo bi se, savršen primer ''ubijanja dve muve jednim udarcem''.
Ko je u sred krvavog Prvog svetskog rata uopšte i razmišljao o posledicama koje će ovaj akt proizvesti?
Sajks-Pikot dogovor
Međutim, dok je Lorens pravio dogovor sa Arapima, Velika Britanije je iza kulisa uveliko pregovarala podelu Bliskog istoka sa Francuskom, po završetku rata. Naravno, da bi se ovaj plan ostvario, nikakvo ''ujedinjeno arapsko kraljevstvo'' nije smelo da postoji.
Prema Sajks-Pikotovom dogovoru, Britanci i Francuzi su iscrtali nove granice u regionu, tj. toliko su rascepkali region da su bez problema mogli sa svojim saveznicima da ga kontrolišu. Dakle, krajnji cilj nikada nije bio ujedinjenje Arapa, već njihovo dalje razjedinjenje, kako bi što bolje bili iskorišćeni u zaštiti trgovačkih ruta.
Ogorčenje Arapa je nastavilo da raste zbog ovog sporazuma, jer nisu dobili ujedinjenje koje im je obećano već još više podela istorijskih teritorija.
Sajks-Pikot dogovor i Islamska država
Radikalni džihadisti Islamske države, poznate i kao Islamska država Iraka i Levanta, upravo pokušavaju da povrate teritoriju koja je obećana Arapima pre Sajks-Pikot dogovora. Ako ovo prihvatite, onda će Vam ciljevi iza Islamske države ali i svih revolucija tzv. ''Arapskog proleća'' biti mnogo jasniji.
Ali kako oboriti ovaj dogovor? Setite se Britanaca i osnova imperijalističke politike. Kada već uvodite granice tamo gde ih nikada nije bilo, praktično stavljate ljude koji nikada nisu živeli zajedno pod istom vlašću. A da biste sprečili da se ti isti ljudi između sebe pobiju, date vlast jednoj, veoma jakoj, ličnosti. Tako su nastali stari ''bliskoistočni diktatori''. Dakle, da biste oborili ovaj sporazum, morate oboriti ''diktatore'', i to je ono što Islamska država pokušava. Ali složićete se, način na koji to radi je veoma pogrešan.
Sve što treba da uradite jeste da pogledate bilo koju od mapu na kojoj su prikazane teritorije koju su pripadnici Islamske države osvojili i na koje još uvek pretenduju. Ako i dalje niste ubeđeni, pogledajte sledeći propagandni snimak Islamske države koji se, gle čuda, zove: ISIL: ''Kraj Sajks-Pikota''.