Исламску државу Арапима је обећао Британац
Да бисте знали о чему је реч, морате те се барем мало упознати са историјом Блиског истока, холивудским блокбастером и једним веома важним договором великих сила током Првог светског рата.
Ако нисте упознати са Сајкс-Пикот договором, не можете у потпуности разумети ни Исламску државу, па чак ни зашто Израел и Палестина никада неће моћи да постигну решење две државе. Многи се, ипак, враћају само до 1948. године и настанка модерне државе Израел када се баве историјом конфликата на Блиском истоку. Међутим, потребно је вратити се чак до 1916. године, у време Првог светског рата.
''Лоренс од Арабије'' и Први светски рат
Последња велика "Исламска држава", на чијем челу се налазио муслимански верски лидер, било је Османско царство. Како је оно било на страни Централних сила у Првом светском рату, било је легитиман циљ савезника, а нарочито Британије која се плашила да ће Османлије затворити кључне пловидбене путеве на Медитерану, што би нанело велики ударац британској економији, али и француској такође. Због тога, Османско царство је требало неутрализовати.
Тада, Велика Британије шаље официра по имену Томас Едвард Лоренс, које је добро познавао области Леванта и Месопотамије, и по којем је годинама касније снимљен чувени филм: ''Лоренс од Арабије''. Т. Е. Лоренс је имао задатак да убеди Арапе да боре против Османског царства. И тек пошто је обећао Арапима власт над новим краљевством, знатно увећаном Сиријом, која би обухватала територију данашње Сирије, Либана, Израела, као и делове Ирака и Јордана, постигао је свој циљ. Овај тренутак је тачка од које требате поћи када истражујете корен блискоисточних конфликата.
Тиме долазим и до главном проблема – Британија никада није имала намеру да своје обећање испуни! Једноставно, намеравали су само да искористе Арапе како би заштитили сопствене интересе и успут онеспособили контролу Османлија над својом територијом. Рекло би се, савршен пример ''убијања две муве једним ударцем''.
Ко је у сред крвавог Првог светског рата уопште и размишљао о последицама које ће овај акт произвести?
Сајкс-Пикот договор
Међутим, док је Лоренс правио договор са Арапима, Велика Британије је иза кулиса увелико преговарала поделу Блиског истока са Француском, по завршетку рата. Наравно, да би се овај план остварио, никакво ''уједињено арапско краљевство'' није смело да постоји.
Према Сајкс-Пикотовом договору, Британци и Французи су исцртали нове границе у региону, тј. толико су расцепкали регион да су без проблема могли са својим савезницима да га контролишу. Дакле, крајњи циљ никада није био уједињење Арапа, већ њихово даље разједињење, како би што боље били искоришћени у заштити трговачких рута.
Огорчење Арапа је наставило да расте због овог споразума, јер нису добили уједињење које им је обећано већ још више подела историјских територија.
Сајкс-Пикот договор и Исламска држава
Радикални џихадисти Исламске државе, познате и као Исламска држава Ирака и Леванта, управо покушавају да поврате територију која је обећана Арапима пре Сајкс-Пикот договора. Ако ово прихватите, онда ће Вам циљеви иза Исламске државе али и свих револуција тзв. ''Арапског пролећа'' бити много јаснији.
Али како оборити овај договор? Сетите се Британаца и основа империјалистичке политике. Када већ уводите границе тамо где их никада није било, практично стављате људе који никада нису живели заједно под истом влашћу. А да бисте спречили да се ти исти људи између себе побију, дате власт једној, веома јакој, личности. Тако су настали стари ''блискоисточни диктатори''. Дакле, да бисте оборили овај споразум, морате оборити ''диктаторе'', и то је оно што Исламска држава покушава. Али сложићете се, начин на који то ради је веома погрешан.
Све што треба да урадите јесте да погледате било коју од мапу на којој су приказане територије коју су припадници Исламске државе освојили и на које још увек претендују. Ако и даље нисте убеђени, погледајте следећи пропагандни снимак Исламске државе који се, гле чуда, зове: ИСИЛ: ''Крај Сајкс-Пикота''.