Ко ће наследити убијеног Насралаха? Хезболахов командни ланац у потпуности разорен, Израел објавио детаљан план
Остаје питање да ли ће Хезболах бити у стању да се опорави од ових удараца или ће ови атентати означити почетак краја најмоћније "иранске proxy" организације у региону.
У снажним ваздушним нападима који су погодили јужна предграђа Бејрута, Израел је гађао седиште милитантне организације Хезболах. Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) потврдиле су у суботу ујутро убиство Хасана Насралаха, дугогодишњег лидера Хезболаха, што представља прекретницу у напорима Израела да уништи ту организацију у оквиру операције "Северна стрела". Насралах, који је био кључна фигура, погинуо је у прецизном ваздушном нападу који је разорио штаб Хезболаха.
Ова акција је врхунац серије удара који су, током посљедњих неколико месеци, усмерени на Хезболахову војну инфраструктуру. Операција је почела раније ове године када је израелски ваздушни напад елиминисао Фуада Шукра, војног команданта Хезболаха, у нападу на јужни Бејрут - област која се сматра главним упориштем организације. У септембру је у нападу на Бејрут убијено 16 високих команданата елитне Ридван бригаде, укључујући Ибрахима Акила, вођу ове специјалне јединице. Ови удари су значајно ослабили војну структуру Хезболаха, али се Насралахово убиство сматра најзначајнијим потезом у операцији.
Напади су пажљиво координисани кроз вишемесечне прелиминарне ударе, укључујући саботажу Хезболахових комуникационих система, као што су пејџери и радио везе, што је паралисало комуникацију унутар групе. То је омогућило Израелу да прецизно лоцира и елиминише кључне војне лидере. Један од најранијих сигнала израелске офанзиве био је напад дроном почетком јануара, када је Висам ал-Тавил, замјеник команданта Ридван бригаде, убијен у јужном Либану.
Хезболах, који се дуго сматрао најмоћнијим савезником Ирана у региону, сада се суочава са најтежим изазовом у својој историји. Иако је организација преживела убиства кључних лидера у прошлости, попут Насралаховог претходника, Абаса ал-Мусавија, који је убијен 1992., аналитичари сматрају да су ови узастопни напади без преседана.
Лина Хатиб, експерт из истраживачког центра "Chatham Хоусе", истиче да Хезболах можда никада неће моћи да се опорави од ових губитака. "Последице ових напада, дугорочно гледано, биће неповратне", каже Хатиб и додаје да се сада поставља питање колико је Хезболах способан да настави са својом војном активношћу.
Израелске обавештајне службе дуго су пратиле Хезболах и анализирале његове војне лидере, које та организација назива "неухватљивим духовима" због њихове тајновитости. Међутим, како је приметио израелски стручњак Хилал Хашан са америчког универзитета у Бејруту, "Хезболах је постао организација у коју је снажно продрла шпијунажа". Раст Хезболаха последњих година, посебно након његовог учешћа у сиријском грађанском рату као подршка режиму Башара ел Асада, додатно је изложио ову организацију шпијунским активностима.
Поред тога, тешка економска криза у Либану створила је погодно тло за регрутирање шпијуна, јер су многи чланови Хезболаха, суочени са екстремним сиромаштвом, били подложни финансијским подстицајима да раде у корист Израела. "Сиромаштво у Либану постало је плодно тло за шпијуне који раде за Израел", каже Хашан.
Иако Хезболах поседује арсенал дугометних вођених ракета које би могле изазвати значајну штету Израелу, питање је колико ће организација бити способна да користи те ресурсе у тренутном стању ослабљене војне инфраструктуре и паралисане комуникације. Израелске снаге настављају са нападима, а Хезболах, према речима либанских аналитичара, избегава даље ескалације, јер би то могло довести до већег конфликта који би могао укључити и међународне силе, попут САД.
Остаје питање да ли ће Хезболах бити у стању да се опорави од ових удараца или ће ови атентати означити почетак краја најмоћније иранске proxy организације у региону.
Србија Данас/Мондо