Опасне игре Америке! Ово је прва мета Русије у случају сукоба са НАТО
Ракетни лансери Мк-41 ВЛС који се налазе у новој америчкој бази противракетне одбране у Пољској омогућавају лансирање пројектила „Томахавк“ са нуклеарном бојевом главом, што представља директну претњу безбедности Русије, упозорава руски војни експерт Игор Коротченко, поводом отварања америчке базе на 165 километара од границе с Русијом.
С тим у вези, у случају директног војног сукоба са НАТО-ом, Русија треба да означи ту базу као приоритетну мету, нагласио је експерт.
Појава нове базе за противракетну одбрану значи да САД повећавају своју способност пресретања руских интерконтиненталних балистичких ракета у потенцијалном војном сукобу.
База у Резикову, на северу Пољске, део је већег одбрамбеног ракетног штита НАТО-а „Иџис ашор“, намењеног за пресретање балистичких пројектила кратког и средњег домета. Остали елементи штита укључују базу у Румунији, америчке разараче у шпанској луци Рота и радар за рано упозоравање у Куреџику, у Турској.
„Пре свега, реч је о стварању америчког појаса противракетних одбрамбених објеката на територији Европе, односно на ближњим границама. Генерално, база је опремљена ракетним системима СМ-3, који су већ у ранијим пробама доказали своју способност да уништавају интерконтиненталне балистичке ракете, као и сателите у блиској земљиној орбити. У том погледу, ради се о приближавању америчке инфраструктуре противракетне одбране директно руским границама. Ово је главна претња“, констатује Коротиченко.
Другу опасност представља универзалан амерички лансер Мк-41 са противракетама-пресретачима СМ-3, који може да лансира и крстареће ракете „Томахавк“, конвенционалне, али и нуклеарне.
„То значи да ће бити изузетно тешко открити припрему напада на Русију, пре него што тај удар стварно буде изведен. Због тога ову базу руски војни врх сматра фактором дестабилизације, и очигледно је да ће бити приоритетна мета у случају војног конфликта у Европи“, истиче Коротченко.
Руски војни експерт Алексеј Леонков каже да би руски оперативно-тактички ракетни систем „Искандер“, који се налази у Калињинградској области, могао да уништи америчку базу противракетне одбране у Пољској у случају директног сукоба Русије и НАТО-а.
У бази су инсталирани и радари AN/SPY-1, а Леонков наводи да је радар постављен у бази у Пољској способан да открије и прати до 300 циљева, као и да истовремено наводи 18 ракета за пресретање. Осим тога, може да открије циљеве на удаљености већим од хиљаду километара, па ће стога контролисати већи део европског дела Русије.
Какав ће бити одговор Русије
Америчка база у Редзикову отворена је у среду, а церемонији отварања присуствовали су председник Пољске Анџеј Дуда и генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
Ова база противракетне одбране је прва стална база америчке војске у Пољској, а отворена је у тренутку када је у Пољској присутна забринутост због могуће промене америчке спољне политике након победе Доналда Трампа на председничким изборима.
Амерички амбасадор у Пољској Марк Бжезински је на отварању рекао да база сада већ ради на нивоу пуних оперативних могућности, док је Дуда позвао да се у Пољску пребаце амерички војници и базе уколико негде нису задовољни.
Према тренутним подацима, у Пољској се сада налази око 10.000 америчких војника.
Дуда је подсетио и да је Пољска један од највећих увозника америчког оружја, а арсенал је широк: од ракетних система „Хајмарс“ и ПРО система „Патриот“, преко ловаца Ф-35, тенкова „Абрамс“ до хеликоптера „Апач“ и другог оружја.
Одговарајући на питање какав ће бити одговор Русије на појављивање америчке базе у близини руских граница и да ли ће он укључити могуће распоређивање новог руског наоружања или нове војне инфраструктуре Коротченко каже:
„Не, мислим да су сада главни напори Русије усмерени на решавање проблема специјалне војне операције. Стога ће једина реакција бити војно планирање на нивоу оперативних планова руског Генералштаба, који ће као приоритет укључити уништавање америчког противракетног одбрамбеног објекта на територији Пољске у случају војног сукоба Русије и НАТО-а“.
Осврћући се на главне ризике које представља постављање америчке базе у близини руских граница, Коротченко подвлачи да је главна претња могуће тајно распоређивање крстарећих ракета „Тамахавк“, како са конвенционалним, тако и са нуклеарним бојевим главама.
„То се може урадити уз висок степен тајности и фактички ми ћемо се суочити са присуством нуклеарне претње у непосредној близини руске територије. Ово је главна ствар. База омогућава да се користи не само као противракетни одбрамбени објекат, већ и као место за размештање крстарећих ракета ‘Томахавк’, копненог базирања, а потом може бити искоришћена и за напад на Русију у условима реалне агресије“, закључио је Коротченко.
Подсетимо, Пентагон је у мају саопштио да је закључен уговор између Министарства одбране САД и америчке компаније „Нортроп Груман“ вредан 49 милиона долара с циљем успостављања интегрисаног система управљања ПВО и ПРО за потребе Пољске.
САД су такође инсистирале на томе да тај систем није усмерен против Русије, већ, наводно, треба да служи за одбрану од иранских ракета.
Русија је, међутим, упозорила на активност НАТО-а код својих граница која је без преседана, а одвија се под изговором обуздавања „руске агресије".
Кремљ истиче да Москва никоме не прети, али и да ће одреаговати на све активности, потенцијално опасне по њене интересе. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је оценио да отварање америчке базе у Пољској представља покушај обуздавања руског војног потенцијала, што ће довести до предузимања одговарајућих мера за обезбеђивање паритета.