МИСТЕРИЈА
Тајна предаје Милорада Улемека Легије - Појавио се пред жандармима и изговорио само једну реченицу! Уследили разговори иза затворених врата који ће заувек остати мистерија
Иако су прошле године од Легијине предаје, и даље остаје непознато шта је заправо разговарао са највишим званичницима иза затворених врата МУП-а.
Пре нешто више од 20 година, Милорад Улемек Легија, бивши командант ЈСО, изненадио је све када се предао полицији након 14 месеци бекства. У тренутку када су га жандарми први пут угледали, били су затечени његовом појавом - брадат, са косом до пола леђа и припит, он је мирно пришао и изјавио да жели да се преда.
Представио се и рекао да хоће да се преда, а они су га шокирано посматрали и нису веровали да је то он. "Шта сте се ус*али као пи*ке?!", викнуо им је.
Иако су га испрва сумњичаво гледали, убрзо је затражио да контактирају команданта Жандармерије, Горана Радосављевића.
- Чуо сам се са жандармима на лицу места. Један од њих ми је рекао да је ту Легија и да хоће да се преда. Тражио сам да га чујем телефоном, да проверим да ли је то истина. Препознао сам му глас. Тада сам наредио команданту одреда да оде по њега. Наредио сам команданту Београдског одреда да оде по њега, позвао министра Драгана Јочића и начелника Ресора јавне безебедности Мирослава Милошевића. Договор је био да га доведемо у МУП Србије - испричао је својевремено некадашњи командант жандармерије Горан Радосављевић.
Зашто се Легија, упркос томе што је био један од најтраженијих бегунаца, одлучио на предају, остало је мистерија. Према његовим тврдњама, разлог је био заштита његове породице, којој је желио да олакша живот и спаси их од опасности коју је носило његово скривање. Осим тога, током тих 14 месеци, тврдио је да је боравио у тајној просторији у кући, до које је улазио кроз плакар.
У тренутку када је одлучио да се преда, његова супруга Александра била је одсутна и посетила је рођаке у Вуковару. Када је чула за његову одлуку, пожурила је да се врати, али није успела да га убеди да избегне предају.
Мистерозни разговори иза затворених врата
Након што је Легија стигао у МУП, у зграду је дошао и тадашњи шеф БИА, Раде Булатовић, са министром полиције Драганом Јочићем, како би разговарали са њим. Садржај њиховог разговора остао је тајна, али многи су спекулисали о могућим политичким договорима који су претходили његовој предаји.
Један од теорија била је да је Легија предају договорио са властима, посебно са тадашњим ДСС-ом, али те спекулације никада нису потврђене. Улемек је касније осуђен на максималних 40 година затвора, а многи који су га познавали верују да је, пре свега, предао како би спасио своје људе из ЈСО, који су већ били осуђени.
"Очекивали неку капиталну причу од Легије, нису је добили"
Шта се све догађало 2. маја 2004. године, током ноћи када је Милорад Улемек Легија, некадашњи командант "црвених беретки", одлучио да се преда полицији? Своја сазнања о овој вечери, која је и дан-данас обавијена велом мистерије, у ексклузивној исповести открио је некадашњи шеф Одсека за крвне деликте Жарко Поповић Поп.
- Легија се предао 14 месеци након убиства Ђинђића. Верујем да није хтео да се преда, да бисмо га тешко пронашли. Мислим да се ту негде крио - враћа филм Поповић на све оно што се десило пре више од 17 година.
Овај искусни полицајац открива и сва сазнања која је имао о томе где је Улемек био на сам дан убиства премијера Србије 12. марта 2003. године.
- Круже разне приче. Све то је рекла-казала, те приче да ли је у колима седео на једном или другом месту. Уверен сам да је чекао или да му је неко дао миг, али то не могу да тврдим. Чињеница је да је изашао из своје куће, а Жандармерија га је одвела у градски МУП и папиролошки га раздужила. Са њим више нико није имао право да прича јер је предат тужилаштву - застаје накратко Поповић.
Али, неко је ипак причао са Легијом.
- На путу од 29. новембра ка Централном затвору он је свратио у МУП Србије у Кнеза Милоша. Тамо су га дочекали тадашњи министар полиције Драган Јочић, Раде Булатовић, у том тренутку директор БИА, па Мирослав Милошевић, у том моменту начелник Ресора јавне безбедности, Зоран Стојковић, који је био министар правде, и необавештени Војислав Коштуница, тадашњи председник Владе Србије - открива Поповић.
Састанак Легије са њима трајао је неуобичајено дуго.
- Шта су они са њим ту разговарали шест сати - то нико не зна! То је остао тајни разговор. У истрази око убиства Зорана Ђинђића морали су да се саслушају и политичари како бисмо добили одговор због чега су прекршили закон. Није познато ни шта је тадашњи генерални директор Радио-телевизије Србије Александар Тијанић радио на том састанку. Ми као припадници службе нисмо имали право да разговарамо са Легијом. Могу само да изнесем претпоставку да су сви они можда очекивали неку капиталну причу од Легије, нису је добили, па их је било срамота после да причају - спекулише Поповић.
Легија је током бекства био виђен на различитим местима, укључујући Босну, Швајцарску и Тајланд, док су медији спекулисали о његовим локацијама, док је потерница за њим била активна.
Поред пресуде за атентат на Зорана Ђинђића, Улемек је осуђен и за бројна друга убиства, укључујући четвороструко убиство на Ибарској магистрали и убиство Ивана Стамболића.